Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Valla P2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Valla P2013.
P2013
Följ oss för uppdateringar
Hallå där fotbollsfamiljen! ⚽
Igår rundade vi av träningen med det enda rätta – gifflar och vindruvor till hela gänget! 🎉 Varför? Jo, för att jag, Lisa, nu tar ett litet kliv av planen… men inte ut ur laget! Jag byter helt enkelt bara plats – från gräs & koner till dator & kalender.
Inför nästa säsong, när våra härliga killar tar steget upp till 9 mot 9, har jag valt att lämna över coachpinnen helt och hållet till våra eminenta herrledare. Jag känner att mina fotbollskunskaper börjar göra sig bättre med glada hejjarop utanför sidlinjen när det blir lite mer avancerat spel. Men att släppa taget helt? Nej nej – det vore som att lämna matchen i halvtid! (och det är det ju ingen som gör)
Jag har ju varit med sen P2013 tog sina allra första stapplande kliv på planen, och det här laget har blivit en stor del av mitt hjärta (och kalender! 😉)
Så jag blir kvar – som lagets administratör. Jag skall försöka hålla koll på träningar, cuper, sammandrag, utskick, försäljningar, laget.se och allt annat som hör till.
Men – jag är bara en människa med begränsat antal armar och dygnets timmar är märkligt nog bara 24. Så om det finns någon mamma eller pappa där ute som är sugen på att hoppa på och dela admin-tåget med mig, hojta till! Jag lovar att guida er genom den ”djungeln” och lära ut alla mina knep och trix. 🌟
Och ja, jag har också lovat killarna att ibland dyka upp och köra lite fysträning (jodå!) eller hoppa in om någon av herrarna skulle vara borta. Jag försvinner alltså inte – Jag byter bara från fotbollspjucks till planeringspenna. 😉
Tacksam för att på ett annat sätt fortsatt vara en del av detta fantastiska gäng – både på och vid sidan av planen! 💚
________________________________________
Och när jag ändå har er på tråden...
Arbetsdagen – 18 oktober
Vi behöver två glada frivilliga (obligatoriskt med två föräldrar per lag) som kan hjälpa till under arbetsdagen – så vi slipper dra fram namnlapparna och lotta. 😅 Kanske känner du dig som en krattmästare? En nät-knytar guru? Eller bara en stjärna på att bära saker från A till B? Säg till – du behövs! Arbetsuppgifter delas ut på plats!
🏆 Eftersäsongscupen – 19 oktober
Dagen efter är det dags för Eftersäsongscupen! In och anmäl era killar om ni inte redan gjort det – det blir en härlig avslutning på säsongen med fullt ös på planen och förhoppningsvis lika mycket ös och glada tillrop vid sidan om. 😉
Ses snart (redan på matchen i helgen & på Eftersäsongscupen)– både med och utan en giffel i handen!
/Lisa
Tack för ditt engagemang Lisa
RapporteraRapportera
STORT TACK för allt ditt engagemang på planen och nu i din nya roll :) Du är mer än guld värd Lisa!
RapporteraRapportera
Stort tack för allt du (och även herrledarna) gör för killarna både på plan och utanför!
RapporteraRapportera
Hej Lisa. Jag har anmält mig på arbetsdagen 18/10 via P-2017, men om vi behöver en från P-2013, kan jag kanske räknas in här? 😊
RapporteraRapportera
Tack Jenny, vi håller kontakten i "andra" kanalen :)
RapporteraRapportera