Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Valla P2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Valla P2013.
P2013
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vilken sensommar vi har och vilka slitdjur till fotbollsspelare IFK Valla P2013 har. Två tuffa helger på raken och ändå får vi härligt kvalitativa träningar!
Vi närmar oss seriens slut och börjar så smått gå ner mot vinterträning för att släppa fram vintersporterna. Med ett serieslut innebär också att vi redan nu börjar trappa upp träningarna med vår nya spelform 9 mot 9. I denna nya spelform går vi bla. ut med fler spelare och då nya formationer på plan, längre speltid (3x25 minuter), offside blir nytt, större spelyta etc.
I serien nästa år kommer vi alltså spela 9 mot 9.
From v 40 så kommer vi endast att träna onsdagar, men under hösten kommer det finnas möjlighet för de killar som vill att träna tillsammans med P2012 (tisdagar och torsdagar). Vi uppmuntrar verkligen till detta. Kallelser kommer att komma ut i sambande med P2012’s träningar.
På den cup som vi anmält oss till hos Ödsmåls IK får vi en försmak på spelformen redan nu i höst. Vi önskar därför att så många som möjligt av våra fotbollsspelande killar kommer på träningarna så att vi verkligen får bra förutsättningar för kommande säsong och en god chans att lugnt och stabilt lära oss att ha ett gott spel.
/Ledarna P2013
| Stenungsunds IF P13 Röd Svart (hemma) | 5 jun, 18:00 |
| Myckleby IK P12/13 (borta) | 7 jun, 16:00 |
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 18:45 |
| Träning | 10 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera