Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Valla
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Valla.
IFK Valla
Följ oss för uppdateringar
Robin Olofsson blir ny huvudtränare för IFK Vallas div 5-lag.
Efter en tids förhandlingar kom Vallas styrelse och Robin Olofsson igårkväll överens om ett tvåårskontrakt, och Robin startar omedelbart med träningen av klubbens A-lagstrupp inför vårens spel i div 5, Bohusserien. Han blir, med sin 28 år, en av de yngsta A-lagstränarna i den Bohuslänska fotbollen.
Vår nye tränaren har ett förflutet som spelare i IFK Valla men kommer närmast från Ödsmåls IK. På grund av skadebekymmer kommer han att själva inte att spela under 2016 utan vill istället satsa på en karriär som tränare.
Kontraktet med IFK Valla sträcker sig över två år med möjlighet till förlängning.Vi hoppas nu få en stabilitet i A-truppen och målsättningen är efter fjolårets relativt svaga säsong, är att klara sig kvar i div 5. Vi var under hela fjolårssäsongen utan kontrakterad tränare men med hjälp av ledare och spelarna själva lyckades vi ändå genomföra säsongen och säkra nytt kontrakt i div 5.
Vår förhoppning är nu att Valla skall bygga upp en stabil A-trupp inför seriestarten i Bohusfemman senare i vår.
Vi välkomnar Robin tillbaka till IFK Valla!
| P2012 Stala IF Gul (hemma) | 7 jun, 15:00 |
| Föreningsdomare P2012 9 manna | 7 jun, 15:00 |
| P2012 Intresseanmälan hemmamatch mot Stala | 7 jun, 15:00 |
| Ledare Teori p- 09/10 | 7 jun, 15:30 |
| P2013 Myckleby IK P12/13 (borta) | 7 jun, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera