Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Tidaholm Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Tidaholm Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Premiär med allt vad det innebär och IFK kammar hem full pott! Slutresultat 8-0 (5-0, 3-0).
Senast IFK besökte Fröjevi blev det en snöplig förlust, så kvällens vinst var en härlig revange. Redan efter 20 minuter har IFK en betryggande ledning med 4-0, där Cornelia Holgersson gjort hattrick, hatten av!
-alltid svårt att veta vart man står, när A-laget inte spelat några träningsmatcher, men inte bara resultatet var bra, kombinationsspelet i sista dredjedelan av planen och flera avslut med distansskott visar att vi är på rätt väg, konstaterar tränare Hanna Boström.
-riktigt kul att fler av de yngre 05-06:orna gör sina A-lags debuter på ett strålande sätt, framhäver tränare Johan Dahlström.
-samtidigt var Stina Öhgren planens gigant och dominera över hela planen, avslutar Johan.
Redan imorgon är det match mot Fagersanna/Mölltorpbrevik på bortaplan.
| Fristad/Borgstena/Sparsör (borta) | 24 maj, 15:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Ardala GoIF (hemma) | 28 maj, 19:30 |
| Toarpsalliansen (hemma) | 30 maj, 14:00 |
|
|
Fritidskortet |
| 30 apr | Berndt Albinsson ny resurs för våra u-ledare. |
| 9 apr | Boll&Skoj 2026 |
| 3 apr | Glad Påsk |
| 2 apr | Månadsinfo April |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera