Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Österbymo U-14/15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Österbymo U-14/15.
U-14/15
Följ oss för uppdateringar
En riktig fotbollshelg på Bulevallen för spelarna i U14 och U15. Med poolspel för U15/U16 under lördagen och där grabbarna 14/15 möter Aneby på söndag.
Helgen inleddes dock på fredagkvällen med hemmamatch för 14-tjejerna mot Aneby/BIK F14.
Som vanligt en tät drabbning, likt tidigare tre möten under säsongen.
Första perioden blev ganska avvaktande med fåtalet målchanser. Men efter lite genomgång i paus så kom tjejerna ut bättre i andra och tillbringade mycket tid på rätt planhalva.
Trots chanser för båda lagen pausade vi på 0-0.
Tredje blev spelmässigt den bästa och här kom också 1-0 för IFK-tjejerna genom ett riktigt viljemål. Glädjen blev dock inte långvarig då kvittering kom några minuter senare.
1-1 stod sig fram till fem minuter kvar då vi efter fint förarbete och härligt avslut stängde matchen på 2-1.
Vild glädje så klart vid slutsignalen av ett gäng med riktig kämpaglöd!
Nu fortsätter vår fotbollsweekend med poolspel, där U15 tillsammans med några från F14 ställer upp med två mixade lag.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera