Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Österbymo F-14/15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Österbymo F-14/15.
F-14/15
Följ oss för uppdateringar
Säsongen börjar lida mot sitt slut och tjejerna avslutar denna med två hemmatacher innan det är dags att ställa undan fotbollsskorna för detta år.
I den nästa sista matchen stod Nässjös tjejer för motståndet och det var till ett härligt septemberväder som de både lagen äntrade Bulevallen denna lördageftermiddag. Detta var Nässjös sista match för säsongen och det var ett taggat bortagäng som redan inlendingsvis ställde till oreda i hemmalagets försvarsdel. Våra blåvita var inte ofarliga heller och det luktade mål lika många i bortlagets mål under den första perioden. En tilltrasslad situation gjorde dock att det var Nässjötjejrna som var före i målprotokollet. Det försprånget släppte de sedan inte, trots att matchen spelmässigt var jämn in i det sista.
Sammantaget kan man nog säga att Nässjötjejerna ville lite mer för dagen och var aningen mer påkopplade i de avgörande lägena! Stor eloge till våra tjejer som kämpar in i det sista och peppar istället för att gnälla på varandra!
Nu blir det lite träning till veckan för att sedan stänga säsongen kommande lördag, avspark 11.00, då Eksjös tjejer gästar oss. Kom gärna och heja fram våra blåvita kämpar denna dag!
Arbetsdag på Bulevallen | 25 okt, 09:00 |
Träning | 24 nov, 17:30 |
Träning | 1 dec, 17:30 |
Träning | 8 dec, 17:30 |
Träning | 15 dec, 17:30 |
![]() |
Fritidskortet |
27 sep | Måstematch 16.00 |
18 sep | Jätten Bule-löpet |
9 sep | Informationsbrev från IFK Österbymo styrelse |
7 sep | Hemmamatch ikväll |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera