Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors A-lag .
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Den 27-årige backen återvände till IFK Munkfors under den gångna säsongen. Nu är Erik Gunnarsson klar för fortsatt spel i IFK-tröjan!
Munkfors lagbygge inför säsongen 26/27 fortsätter. Den senaste byggstenen är en förlängning med Erik Gunnarsson.
Den 27-årige backen anslöt till laget under den gångna säsongen och noterades för 8 (1+7) poäng på 18 seriematcher samt en assist på två playoff-matcher.
Nu är han alltså klar för sin femte säsong i IFK-tröjan!
– Jag trivs väldigt bra i föreningen och laget. Omgivningen och upplägget passar mig bra. Jag vill fortsätta bidra med speed i spelet och stabilitet.
Sportchefsduon Stefan och Peter Wennerström kommenterar:
– "Gunnar" kom till oss en bit in på säsongen och blev bara bättre och bättre ju längre säsongen led. Jättekul att han stannar!
Erik Gunnarsson har representerat moderklubben Sunne IK och IFK Munkfors. Totalt har det blivit 75 (25+50) poäng på 151 matcher i division 2 samt 39 (14+25) poäng på 31 matcher i division 3.
Lagbygget ser nu ut enligt följande:
Axel Lindqvist Nordin, målvakt
Albin Törnkvist, back
Erik Gunnarsson, back
Viktor Chragin-Hansson, back/forward
Albin Sundhäll, center
Viktor Owesten, forward
Mille Backlund, forward
Olle Albinsson, forward
Inga kommande aktiviteter
|
|
Utegymmet |
| 23 apr | Hållbar folkhälsa! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera