Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors IFK Support
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors IFK Support.
IFK Support
Följ oss för uppdateringar
IFK Munkfors har nu gjort klart med sju spelare inför återkomsten i division 2. Det handlar om två målvakter, tre backar och två forwards.
Munkfors målsättning är att stommen i truppen ska bestå av spelare med hjärtat i klubben. Att dessa sju spelare nu är klara är ett viktigt led i den satsningen.
På målvaktssidan handlar det om Johan Kervestig, 26, och Johan Edgren, 28, som båda gör comeback i moderklubben.
Johan Kervestig har många A-lagssäsonger i Munkfors bakom sig, men höll uppe den gångna säsongen på grund av skada. Han var förstemålvakt när Munkfors tog steget upp i division 1 säsongen 06/07.
Johan Edgren har också gjort ett antal A-lagssäsonger i Munkfors, men har de senaste säsongerna representerat Viking HC.
På backsidan handlar det om de egna produkterna Johan Larsson, 25, och Magnus Karlsson, 21, samt Sunne IK-produkten Patrik Olsson, 28.
Johan Larsson är en trotjänare som har gjort 219 A-lagsmatcher och 68 (28+40) poäng för Munkfors i division 1 och division 2. Den senaste säsongen noterades den storvuxne backen för ett mål och två assist på 24 division 1-matcher.
Magnus Karlsson återvände till moderklubben inför den gångna säsongen. Innan dess gjorde han fyra säsonger, 89 matcher och 20 (6+14) poäng, i Sunne IK:s J18- och J20-lag. I sin första seniorsäsong noterades den defensive backen för ett mål och ett assist på 32 matcher.
Patrik Olsson har tidigare gjort fem säsonger i Munkforströjan. Han var med och förde upp klubben i division 1 säsongen 06/07, men valde sedan att lägga skridskorna på hyllan. När det krisade sig för Munkfors förra säsongen gjorde den hårdskjutande backen comeback och stod för två assist på fem division 1-matcher. Dessutom blev det tre mål och två assist på fem matcher i division 3.
På forwardssidan handlar det om kontraktsförlängningar med de egna produkterna Petter Hjerpe, 25, och Martin Berg, 20.
Petter Hjerpe har flera A-lagssäsonger bakom sig i moderklubben, Ekshärads HC och Viking HC. Förra säsongen blev det 20 (12+8) poäng på 13 matcher i division 3 samt ett mål och ett assist på sju matcher i slutet av division 1-säsongen. Den skridskoskicklige forwarden har även spelat bandy i Munkfors, Viking och Mosserud.
Martin Berg noterades förra säsongen för sju mål och tre assist på åtta matcher i division 3 samt ett assist på fyra division 1-matcher. Tidigare har han även spelat A-lagshockey i både Viking och Munkfors.
Klubbens sportgrupp har stora förhoppningar om att att inom kort göra klart med fler namn på målvakts-, back- och forwardssidan.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera