Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors IFK Support
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors IFK Support.
IFK Support
Följ oss för uppdateringar
Säsongen 06/07 förde han upp IFK Munkfors i division 1.
Nu återvänder Peter Hertzberg till brukslaget.
- Det känns bra att vara tillbaka, säger han.
I samband med IFK Munkfors Supports möte på onsdagskvällen presenterades den nygamla tränaren.
Peter Hertzberg var mannen bakom Munkfors avancemang till division 1 säsongen 06/07. När laget nu är tillbaka i division 2 återvänder succétränaren.
- Det ska bli roligt. Det gick ju bra senast jag var här, så förhoppningsvis fortsätter det så. Jag trivdes väldigt bra förra gången, säger han.
Målsättningen är att "landa mjukt" i division 2 och vara med på den övre halvan av tabellen. Stommen i truppen ska bestå av egna produkter.
- Det är helt rätt. Det funkar inte att värva ihop lag. Fler egna spelare resulterar också i fler åskådare på läktaren. Så var det senast jag var i Munkfors, säger Peter Hertzberg.
När tränarposten nu är tillsatt ska kraften koncentreras på att så snabbt som möjligt börja knyta upp spelare inför kommande säsong.
FOTO: Bengt Krönström, Fryksdalsbygden/NWT
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera