Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors IFK Support
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors IFK Support.
IFK Support
Följ oss för uppdateringar
Johan Bäcklund blir kvar i IFK Munkfors även denna säsong.
Magnus Karlsson, Pontus Rone och Gasper Jordan är andra spelare som är aktuella.
Däremot väljer Johan Larsson att ta timeout från ishockeyn.
Johan Bäcklund (bilden) återvände under förra säsongen till moderklubben Munkfors, efter spel i Sunne IK, och noterades för ett assist på nio division 1-matcher. Under tre säsonger i Sunnes J18- och J20-lag stod han för imponerande 42 (4+38) poäng på 94 matcher.
Den 18-årige backen har funnits med på isen sedan träningsstarten förra veckan och kommer, enligt uppgifter till IFK Munkfors Support, skriva på ett kontrakt denna vecka.
På minuskontot kan vi notera att Johan Larsson väljer att ta timeout från ishockeyn på grund av bristande motivation. Han kommer troligtvis att hålla igång med träning och spel i division 3-laget i hopp om att återfå det riktiga suget efter ishockeyn.
Trots sin relativt unga ålder har den 24-årige backen spelat hela 204 seriematcher för moderklubben. Han står noterad för 9 (3+6) poäng på 76 matcher i division 1, samt 56 (24+32) poäng på 128 matcher i division 2. Dessutom har det blivit 9 (5+4) poäng på 21 matcher i division 2 med Viking HC, dit han lånades ut förra säsongen.
Munkfors har hunnit med många träningspass sedan ispremiären på måndag förra veckan. Samtliga spelare som finns med i truppen på denna sida har funnits med på isen.
En annan spelare som har deltagit i träningarna, och som är aktuell för en plats i truppen, är den 20-årige backen Magnus Karlsson. Precis som Johan Bäcklund har han Munkfors som moderklubb, men har de senaste säsongerna representerat Sunne. Där har det blivit 20 (6+14) poäng på 89 matcher i J18 och J20. Enligt uppgifter till IFK Munkfors Support har han ett tryout-kontrakt med klubben.
Forwarden Pontus Rone, 17, återvände till Munkfors förra säsongen, även han efter en sejour i Sunnes juniorlag, och fanns med i några kvalmatcher. I Sunnetröjan blev det 41 (14+27) poäng på 66 matcher i J18 och J20. Även han har funnits med på några av de inledande isträningarna.
Det har tidigare skrivits om den slovenske forwarden Gasper Jordan på den här sidan. Under måndagskvällen gjorde han sin första träning med laget. Enligt rapporter såg 20-åringen riktigt rapp ut på skridskorna, hade fin klubbteknik och var distinkt i avsluten. Det återstår att se om han imponerar tillräckligt under sin tryout för att det ska bli en fortsättning i Munkforströjan. Förhoppningsvis finns han med på isen i träningscupen på Klingevi kommande helg.
Det ryktas även om att en viss Peter Nordström ska spela med Munkfors i träningscupen. Under en längre tid har det pratats om att han ska komma och träna med laget, men än så länge har han inte synts till. Det kommer med allra största sannolikhet att rapporteras i media under de närmaste dagarna om "Norda" lämnar klartecken för spel i cupen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera