Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Munkfors IFK Support
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Munkfors IFK Support.
IFK Support
Följ oss för uppdateringar
Kommande vecka är det dags för ispremiär - i Ängevi ishall.
Med på isen finns antagligen IFK-legendaren Peter Nordström.
Eftersom det är läger i Klingevi ishall kan inte IFK Munkfors träna där. Därför kommer det i stället att bli två pass i Ängevi ishall, Forshaga. Vilka dagar är ännu inte bestämt.
Troligtvis kommer Peter "Norda" Nordström att delta i båda passen. Ett trasigt ligament i ena foten tvingade honom att avbryta fjolårssäsongen med Leksand i förtid. Nu hoppas 36-åringen att problemen ska vara över.
Måndagen den 16 augusti är ispremiären på Klingevi inplanerad.
Sista helgen i augusti är det cup här i Munkfors. Deltagande lag är, enligt uppgift, Munkfors, Sunne, Grums och Grästorp. Cupen inleds med ett laddat möte mellan Munkfors och Sunne på fredag kväll. Sedan rullar det på med matcher under lördag och söndag.
Ytterligare två träningsmatcher är inbokade. Det blir dubbelmöte med Lindlöven - hemma den 5 augusti och borta den 12 augusti.
FOTNOT: Bilden på Peter Nordström är från debutsäsongen i Elitserien 1994-1995. Efter att ha prickat in ett mål på 13 matcher återvände han till Munkfors och stod för 25 (8+17) poäng på 21 matcher i division 1. Sedan dess har han samlat på sig fem SM-guld med FBK, ett VM-guld, två VM-silver och ett VM-brons.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera