Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Lindesberg F15/17/Dam LOK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Lindesberg F15/17/Dam LOK.
F15/17/Dam LOK
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar och spelare i F03/02/01/00!
Pga rådande spelarsituation på flicksidan i 02 och uppåt i Linde, Nora och Guldsmedshyttan, har föreningarna i ett möte i går kväll bestämt sig för ett samarbete för att få ihop 2 lag i 2 olika F14/15 serier. De 03 hos oss som valt 11-manna spel i år kommer att ingå i detta samarbete, övriga kommer jag ta bort ur gruppen efter detta utskick. (Vi kommer att ha ett eget 9-manna lag 03/04/05 lag i spel i Linde i år i serien för F12/13.)
Vi är rörande överens i föreningarna bland styrelser och ledare att detta är nödvändigt för att skapa lite fokus och behålla tjejerna i spel. Förhoppningsvis kommer även fler tjejer att ansluta.
Utan detta samarbete kommer ingen av föreningarna till spel i 02 och uppåt i år!!!
Nora och GSBK har dessutom skrivit ett farmaravtal på damsidan då de i år spelar i olika divisioner. Tyvärr kan vi inte starta ett eget damlag i Linde pga spelarbrist, men vi kommer att erbjuda våra damer som vill, att spela seriespel med antingen Nora eller GSBK tills vidare, och det kan även bli aktuellt att låna tjejer från flicklagen till damspel för de som vill och är mogna för det.
Vi har även tittat på att åka och spela lite cuper med båda flicklagen, och skall försöka få det klart så snart som möjligt.
Vi kommer att starta samträning nästa torsdag i hallen kl 18:00-19:00 preliminärt. Under våren kommer träning ske i Lindesberg i hallen, och föreningarna diskuterar formerna för samträning när vi senare går ut. Där skall vi försöka vara så flexibla det går för att det skall bli rättvist, och minimera åkande. Matcher kommer att spelas så lika det går på alla 3 orterna, vi spelar i blått i Linde och rött i Nora och Hyttan.
Se till att peppa tjejerna att sätta igång nu, detta kommer att bli kul. Det är jätteviktigt att ni framför detta på ett positivt sätt.
Jag kommer naturligtvis även informera de som dyker upp på kommande träningar.
Om ni själva vill prata lite med oss ledare går det bra efter träning.
Vi tränar som vanligt fram till nästa torsdag om inget annat sägs. Damträning söndag 19:45 för de som vill.
Sprid detta även till andra intresserade!
Och målet är naturligtvis att tjejerna skall få fortsätta spela fotboll på deras villkor i en stimulerande miljö, och att alla 3 föreningarna i framtiden har egna lag, men där är vi inte just nu tyvärr.
Har ni frågor, ring mig på 070-3915354
Mvh Petter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera