Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Lidköping
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Lidköping.
IFK Lidköping
Följ oss för uppdateringar
Nu har klubbmästerskapen 2013 avgjorts och vinnarna i de olika klasserna har utsetts efter mycket fint spel och många tuffa matcher.
Herrsingeln vanns av Claes Berggren efter att ha slagit Patrik Pettersson i finalen och i herrar/damer dubbel vann Patrik Petterson och Lovisa Ivenholt efter en tuff final mot Henrik Alfredsson och Fredrik Johansson. I Herrar 60 vann Jan ”Persa” Persson efter att ha slagit Ingmar Gustafson i finalen. I herrar 35 hade vi samma segrare som i herrsingeln nämligen Claes Berggren som i finalen slog Rolf Johansson.
Km har även avgjorts för ungdomarna och i pojkar/flickor 15 vann Felix Johansson efter att ha slagit Hampus Lundin. I pojkar/flickor 13 vann Axel Bergdahl efter att ha slagit Hampus Lundin i finalen. I pojkar/flickor 11 fick vi samma segrare som i 13års klassen nämligen Axel Bergdahl som i finalen slog Alfons Thörn och i den här klassen var de så många att det blev ett B slutspel som vanns av Martin Westlin som i den finalen slog Markus Khodeida. Finalen i pojkar/flickor 9 spelades mellan Alfons Thörn och Tore Pettersson och där stod Alfons som segrare till slut.
Resultatlista för tävlingen finns här.
/Thella
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera