Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Karlsborg Herrar gammal
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Karlsborg Herrar gammal.
Herrar gammal
Följ oss för uppdateringar
Det blev en nervkittlande avslutning på denna lördagsdrabbing. Tror publiken var lika trötta som vi efter slutsignalen :).
Vi börjar matchen riktigt bra och skaffar oss snabbt en ledning med några bollar. Vi är tyvärr inte riktigt med i försvaret men det går ändå tack vare strålande spel av Jimmie i målet. Efter ett tag så börjar Bruks närma sig men vi kämpar på och kan gå till pausvila med ledning 12-9.
I pausen pratar vi om att fortsätta med vårat anfallspel men snäppa upp oss bakåt så de inte kan komma till för lätta skottlägen.
Andra halvlek går Brukspöjkera ut på ett mer offenstivt försvar men vi löser det bra inledningsvis och kommer till bra lägen. Vi är fortsatt i ledning men Bruks minskar avståndet och efter 8 min så har det reducerat till 16-16. Tycker båda lagen och håller en schysst nivå men domarna blåser som bara den. Det är utvisning på utvisning med efterföljande straffar. Lite tråkigt för det är svårt att få något flyt i spelet. Sista tio minutrarna så följs vi åt men med Bruks i ledning eller lika läge. Vi lyckas gå om nån gång på slutet men de reducerar. Det blir lite tumult under slutminuten med 2st direktröda på Bruks spelare. Vi gör ett mål med 4 sek kvar och tror att vi har vunnit men Bruks hade precis lämnat in Timeout kortet så det blir bortdömt. Riktigt surt men ändå rättvist.
Förra årets möten med Brukspöjkera slutade med uddamålsförluster så detta var ändå ett steg i rätt riktining. Laget kämpar på bra hela tiden och ger aldrig upp trots många tunga perioder. En klar förbättring från förra matchen. Nu fortsätter vi träna på så bra som vi gjort senaste veckorna så kommer det bli ännu bättre.
Mål: JK 6, Jesper 5, Ragge 4, Jonathan 3, Robert 2, Hannes 2, Patrik 2.
/JK
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera