Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Kalix Juniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Kalix Juniorlag Herrar.
Juniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Underbart väder och två lag som ville spela fotboll befann sig på Furuvallen denna söndag när GSK/GMFF kom på besök. Till en början har vi svårt att få fast våra motståndare som rullar runt på bra i backlinje och mittfält och kan under denna period också göra ett tämligen väl enkelt mål när motståndarens forward för denna dagen kör tåget, återkommer till detta då vi även innehar ett bättre tåg.
Efter de inledande minuterna börjar vi ha läst våra motståndare och börjar då även anfalla gång på gång och med mycket folk och i minut 14 kan vi kvittera när Jonathan lägger in bollen i bortre hörnet.
I minut 30 kommer 2-1 när vi pressar GSK/GMFF efter en fast situation och bollen styrs in via en bortaspelare och bara minuter senare kommer 3-1 när vi etablerar tryck på kanten och kan hitta ett fint inspel på Lars som lägger den enkelt i mål. Innan pausvila går vårt tåg och Joel kan trycka in sin först boll för dagen.
Andra halvlek börjar vi tämligen svagt och har alldeles för bråttom framåt och spenderar energi när det matas chansbollar som bortaförsvaret enkelt kan snappa upp. Spelmässigt en period då det skapa halvchanser åt båda håll, dock klar favör till hemmalaget i antal och det dröjer till 84 minuten innan 5-1 sitter i maskorna genom Nat. I slutminuten går lokomotivet Joel 50 meter i en soloräd från mittfältet och stänger matchen när 6-1 är ett faktum.
Nu väntar återhämtning innan vi på på onsdag åker till Gränsvallen för derby mot nykomlingarna Haparanda för en nu tuff drabbning.
På tisdag laddar vi upp med inspiration när A-laget tar emot IFK Luleå på Furuvallen i kvartsfinalen i Stora Coop Cup
Avspark 19.00
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera