Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hjo Herrjunior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hjo Herrjunior.
Herrjunior
Följ oss för uppdateringar
1. Vinnarspåret: Vi har nu tagit två raka segrar och dessutom försvarat vår hemmaplan med säsongens första hemmavinst. Härligt jobbat, grabbar!
2. Fasta situationer: Äntligen kom ett mål på hörna, vilket alltid är bra. Dock behöver vi jobba på att komma i fart mot bollen, då vi ofta startar löpningen för tidigt och tappar momentum. Nickarna börjar närma sig målet, och förhoppningsvis kan vi snart göra ett nickmål per match.
3. Omställning: Vi måste bli snabbare på att reagera vid returer och omställningar. När ett skott går måste vi direkt börja röra oss mot en möjlig retur. Vid bolltapp måste vi ta ansvar och snabbt ställa om till försvar för att förhindra att motståndarna får ett numerärt övertag. Det är särskilt viktigt att hjälpa laget direkt om man själv tappar bollen.
Nya målgörare och bredd i spelet: Härligt med nya målgörare idag, det är underbart att vi breddar vårt register.
Vi kan bli ännu bättre i speluppbyggnaden; idag följde motståndarna våra yttrar, och om vi breddat spelet ännu mer hade vi kunnat öppna upp fler passningar i mitten.
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Ulvåkers IF (borta) | 10 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Morgonmatchen: SVE-TUN | 15 jun, 04:00 |
| 2 jun | Premiär för Sportlotten |
| 11 maj | Grönköpings marknad |
| 15 apr | Vårfixardag 2 maj |
| 14 apr | Intressekoll innebandy 26/27 |
| 9 apr | Vill du sätta tonen för IFK Hjo i sociala medier? |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera