Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Gnarp A-Lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Gnarp A-Lag Herrar.
A-Lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ja då har IFK Gnarp spelat sin tredje träningsmatch utomhus.
Motståndet var samma som sist, alltså Bergsjö IF och matchen spelades på konstgräset i Hudiksvall.
Då vi hade tänkt att fixa till Vallenplan samma dag, fick vi förfrågan av Bergsjö om vi ville spela en träningsmatch mot dem då deras motståndare hade avböjt.
Om matchen:
Det var bättre spel än sist. Vi fick spela runt bollen lite grann och skapade några chanser framåt, första 20 minuterna såg det lojt ut av samtliga i laget och Bergsjö hade gjort 2 mål på oss. Men Gnarp skapade lägen och reducerade till 2-1 och 2-2. Vid 2-2 målet så krockar målvakten med våran spelare och blir skadad, och Bergsjö får byta målvakt.
För Gnarp så fattades orken, man såg att spelarna blev trötta, men dom kämpade på. Men det finns lite att jobba på till serien som sagt. Possessionspel, kondition, sammarbete/kommunikation med mera. =)
matchen slutar 5-3 till Bergsjö IF.
HT 2-2
FT 5-3
Målskyttar:
Wan x2
Kenny
Hoppas Bergsjös målvakt blir bra till seriestart och tack till Bergsjö för träningsmatch!
// IFK Gnarp
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera