Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad Fotboll Ungdom P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad Fotboll Ungdom P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu får vi börja med vinterträning i fotbollen. Till att börja med kommer tiderna vara måndagar 19-20 samt fredagar 17-18. Båda dagarna är det fotbollshallen och vi har tillgång till halvsal. Ingång från gatan. Vi börjar redan i morgon 😀. Fotbollshallen är inte uppvärmd men brukar vara några grader varmare än utomhus, värt att tänka på när man funderar på kläder att spela i.
Fotboll är en sommarsport och vi önskar att barnen prioriterar vinteridrotter vid schemakrock. Detta gör även vi ledare vilket kan innebära fler inställda träningar än under sommaren. Om barnen inte kan eller vill spela fotboll nu på vintern så hoppas jag vi ses i april för nästa säsong.
Med det sagt blir det kul att börja spela igen, har varit ett lite för långt uppehåll tycker jag 😀.
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera