Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Västerås FK F17-19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Västerås FK F17-19.
F17-19
Följ oss för uppdateringar
När vi i fredags spelade vår första utomhusmatch för säsongen så stod BK30 U19 för motståndet. Matchen spelades på Ringvallen med några minusgrader i luften.
Vi visade direkt i matchinledningen att vi har tränat målinriktat och med bra fokus på förbättrad fysik. Vi stod upp bra i närkamperna och tog för oss när det behövdes mot de äldre och starka BK30 tjejerna. Vi visade att vi är tuffare än tidigare och vi gör det svårt för motståndaren. Trots att det var säsongens första utomhusmatch så orkade vi bra under hela 2x45 min. Vi kunde spela vårt spel och på ett lugn och behärskat sätt fick vi flyt i djupledsbollarna efter ett tag. Vi visade att rutinen sitter i. Mot slutet av matchen så hade vi bud på flera mål, men Cissis fina långskott blev det enda målet i matchen, så vi vann med 0-1.
Tjejernas målinriktade träning och fokus mot att hela tiden vilja bli bättre har gett resultat.
Vi ledare är stolta och mycket nöjda med lagets prestation. Trots att vi inte hade ordinarie lag så visar vi att IFK F17 kommer att kunna göra bra prestationer även denna säsong.
Förutom våra spelare som alla var mycket duktiga, så vill vi tacka Ida, Julia och Darin som ställde upp på ett mycket bra sätt för oss i blåvitt denna kväll.
Tack BK30 och domarna för en trevlig fotbollskväll. Som vanligt vill vi tacka alla våra supportar som står troget vid vår sida och som tror på det vi gör för fotbollen vi spelar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera