Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Västerås FK F17-19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Västerås FK F17-19.
F17-19
Följ oss för uppdateringar
Torsdag 16/7, fjärde matchdagen.
Nu började det närma sig slutet av veckan och nu gick vi in i fotbollsfokus på allvar. Lisebergsbesöken var nu över för denna gång. Dagens första delmål var match mot TJK Legion Tallinn i 1/16-final. Matchen spelades kl. 14:40 så vi hann med lunch och vila före matchfix. En match som vi var väl förberedda inför. Vi såg våra motståndare i deras 1/32-delsfinal på morgonen vilket gav oss en bra uppladdning och svar på hur vi skulle planera vårt upplägg. Inför matchen jobbade vi med rörlighet tillsammans med Lisa och hennes kunskaper i yoga så när det väl var dags för matchstart så var vi väl förberedda. Vi startade matchen i högt tempo med hög press vilket gav oss ledningen med 1-0 i matchens första minut, 3-0 i halvtid och slutresultatet 7-0. En övertygande seger med många fina spelsekvenser. Våra motståndare berömde oss för vårt spel och de sa att vi skulle klara oss bra i högsta divisionen i Estland. Nu 1/8-delsfinal mot Nättraby, 18:50 på Överåsvallen. Det är samma plan som förra årets semifinalförlust spelades på. Nu hade vi ett viktigt delmål framför oss, mycket viktigt på det mentala planet.
Vi kände inför matchen att nu ska vi ha revansch på den här planen. Alla var taggade och vi tänkte försöka knäcka motståndet tidigt, men Nättraby var duktiga och gav oss en rejäl fight. Vi ledde bara med 1-0 i halvtid, som sedan utökades till 2-0 och vidare till 3-0 innan slutsignalen gick. En mycket skön seger på denna arena som påminde om en del otrevliga minnen från förra året. Snabbt hem för att hinna med en sen kvällsmåltid och sedan i säng för att få en lång natts värdefull sömn.
Fredagen den 17/7, femte matchdagen
Uppstigning vid 08:15 och så frukost. Därefter en promenad för att få fart på stela muskler. Det skulle bli en solig och varm dag. Matchfix och gameplan, därefter till Slottskogsvallen. Skultorp var ett duktigt lag som satte press på oss. Vi visste att de hade en duktig anfallare och henne skulle vi ta ned genom specialbevakning av Nikita. Ett taktisk väl fungerande drag som inte gav dem så många farliga målchanser. Istället så skapade vi desto flera fina lägen, men hade svart att få in bollen. Motståndarna försvarade sig väl och gjorde att vi fick kämpa hårt för att få tag i bollen. Vi gjorde matchens enda mål genom Fanny i den 13:e minuten, men vi hade vi bud på många fler mål. Det var skönt när slutsignalen kom, då det var veckans varmaste dag med stark sol, vilket tog på krafterna. Hem och äta och sedan välbehövlig vila.
Till kvällen väntade Boo FF från Stockholm i semifinalen. Ett duktigt lag med flera tuffa spelare. Stor publik och fullt tryck på läktarna, vi trängde oss fram till spelaringången för att få komma in på planen. Nu var alla mycket laddade för match. Vi startade bra och de första 15 minuterna var våra. Vi tog ledningen efter ca 3 minuter genom Cornelia, men i slutet av första halvlek så lyfte Boo upp spelet och tryckte tillbaka oss, 1-1 strax före halvtid. I andra blev det ställningskrig, mycket kämpa och inget skönspel för publiken. Krafterna började tryta men det var en galet spännande match. Vi gjorde 2-1 målet en bit in i andra halvlek men precis som i första så kämpade våra motståndare på och skapade farliga målchanser. 2-2 kom och det stod och vägde i matchen. I ett farligt läge gjorde Boo 2-3, men det var offside och målet blev bortdömt. Slutsignalen gick vilket betydde att det var dags för straffar. Denna gång hade vi förberett oss väl inför eventuella straffavgöranden med flera straffskyttar. Åka ut en tredje på straffar var inget vi ville vara med om. Vi var rätt övertygade om att det skulle vara avgjort vid 5 slagna straffar, men motståndarna var också duktiga. Det gick ända till den 10:e straffen innan vi lyckades avgöra genom Moa. En enormt skön känsla spred sig i laget och vi visste att imorgon är det final. Mycket bra kämpat IFK!
Lördag den 18/7, Final mot Tölö IF på Gamla Ullevi
Tjejerna kunde sova lugnt fram till 08:00 då det var dags för frukost, därefter en promenad och uppladdning. Vi ville vara på plats vid Gamla Ullevi tidigt så vi skulle hinna få känslan av den stora arenan. Allt kändes bra när vi kom på plats, alla var lugna och taggade. När matchen närmade sig så var det lineup i korridoren inför gemensam inmarsch och nationalsång. Stort, det kändes som en riktig proffsmatch, nästan som en landskamp. Två bra lag som har mötts tidigare, förra året i Mästarcupen då vi vann matchen om 3:e pris med 2-1. Det skulle bli en bra final, vädret var bra, arenan var perfekt och alla spelarna var på topp. Det kändes tidigt i matchinledningen att vi fick fart på passningsspelet och så kom det viktiga första målet redan efter 4 minuter. En snyggt slagen hörna från Idil in till Linn som säkert nickade in 1-0. Underbart, vilket jubel. Vi fortsatte att tryckte på och skapade chans på chans. Efter 6 minuter så satte Cissi bollen i nättaket efter fint förarbete av Cornelia. Med 2-0 tidigt i matchen så kunde vi spela lugnt och behärskat. Vi ägde bollen mycket och Tölö fick slita hårt. Tölö hade en ribbträff i slutet av första halvlek, men närmare än så kom de inte. Hela backlinjen inklusive Vendela i målet storspelade även denna dag, precis som de gjort under hela turneringen. Efter halvtid fortsatte vi styra matchen och tog snabbt tillbaka bollen när vi förlorade den. Vi var mycket duktiga i vårt positionsspel och gav aldrig Tölö chansen att äga boll. När ca 15 minuter hade gått av andra halvlek så fastställde Cornelia slutresultatet till 3-0 med ett fint distansskott. Alla vi i ledargruppen är stolta och mycket imponerade av tjejernas enorma vilja och drivkraft. Deras högt uppsatta mål, att vinna Gothia cup 2015, gick i uppfyllelse vid slutsignalen. I den här final var det aldrig något snack om vilka som skulle bli cupvinnare. Det var vi!
Med 34-2 i målskillnad så var det svårt för våra motståndare. Vi visade i och med denna seger att vi även i år är ett av Sveriges bästa lag i denna åldersgrupp. Vi har under nästan hela turneringen spelat med alla våra 16 spelare i laget utan några allvarligare skador. En stor styrka för oss har varit att ha en så bred och duktig trupp. Alla har bidragit på ett bra sätt till denna cupvinst. Vi har vunnit mycket på att kunna vila våra spelare hela tiden utan att tappa spelkvalité. Förmågan att kunna ha kul när det finns möjlighet men att även ha det fokus som krävs för en så tuff cup när det kommer till vila, mat och uppladdning är fantastisk.
Det är roligt att vara ledare när laget får så mycket beröm av alla. Motståndare har öst beröm över laget, vi har fått beröm av många i den tillresta publiken, helt okända människor från sidan av planen kommer fram och berömmer våra tjejer. Vi tackar alla våra motståndare för bra och schyst spel. Vi tackar framför allt våra supportrar för det fina stödet och hoppas att ni fortsätter stå vid vår sida, det är mycket värdefullt för de individuella prestationerna och för laget.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera