Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Eskilstuna P12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Eskilstuna P12.
P12
Följ oss för uppdateringar
Hej, lite blandad information inför hösten
Träning
Vi drar igång träningarna måndagen den 28 juli och kommer likt i våras att träna måndag, tisdag och torsdag. Vi kommer emellanåt även komplettera de ordinarie träningarna med frivillig träning på onsdagar med fokus på individuell teknik via olika typer av färdighetsövningar, dessa träningar är inte närvarogrundande. Målvaktsträning försöker vi likt tidigare att erbjuda på tisdagar och torsdagar.
Redan den 21 juli så tjuvstartar vi dock med lite sommarlovsfotboll för de som är hemma och har lust, under de tillfällena bestämmer barnen själva vad de vill göra och det är helt okej att ta med någon kompis eller syskon men meddela oss gärna om det innan i så fall.
Vi har även den stora glädjen att meddela att Sebbe Werner och Christoffer Brunstedt kommer att kliva in och förstärka redan befintlig tränarstab.
Matcher
Vi kommer till hösten att börja spela match i 9v9, och kommer att ha ett gemensamt lag med P13 (2012) i seriespel men kommer även försöka spela en del träningsmatcher i 9v9 och siktar även på en avslutningscup i den spelformen, troligtvis under helgen 11-12 okt eller 18-19 okt. Vi kommer såklart även fortsatt att ha tre lag i 7v7 seriespelet.
Lagkassan
- Påminner om den pantsamtling som föräldragruppen dragit igång. Vi har även skapat en aktivitet för denna. Ni kan med fördel bocka i att ni deltar i den i samband med att ni swishar pengar enligt tidigare info.
- Istället för försäljning i slutet av våren så beslutade även föräldragruppen att samtliga ska betala 300 kr till lagkassan, deadline för den inbetalningen är 31 juli.
Övrigt
- Vi kommer erbjuda möjlighet till uppföljande utvecklingssamtal med start när träningarna börjar, mer info kommer. Ni som inte bokade ett utvecklingssamtal i våras får gärna boka in det om det är av intresse.
Ha en fortsatt fin sommar och har ni några funderingar så är ni varmt välkomna att höra av er.
Träning | 2 okt, 17:30 |
Match 9v9 Värmbol | 4 okt, 12:00 |
Trosa-Vagnhärad SK P13 Röd (hemma) | 4 okt, 13:00 |
Veo kameran P12 | 5 okt, 08:00 |
Matchkamp Örebro | 5 okt, 09:00 |
Hej! Vad är det för swishnummer till lagkassan nu igen? 😬🙏
RapporteraRapportera
123 417 89 01
RapporteraRapportera
Tack snälla! 🙏
RapporteraRapportera