Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Berga P-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Berga P-12.
P-12
Följ oss för uppdateringar
Hej,
I och med att vårsäsongen av Hossmoligan blev inställd ska vi försöka hitta några olika lag som vi kan spela träningsmatcher mot under maj och juni. Den 24:e maj spelar vi mot Kalmar FF på Bergavik på vår normala träningstid, förhoppningsvis kommer vi kunna få till fler matcher framöver. För att få spela matcher ska de spelas utan publik, enligt riktinjer från SvFF, Smålands FF och IFK Bergas styrelse (info nedan).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ingen publik på barn- och ungdomsmatcher
Med anledning av uppdaterade riktlinjer från SvFF rekommenderar Smålands FF samtliga föreningar i distriktet att intresserad publik avstå från att komma till de matcher som spelas. IFK Berga ska följer dessa riktlinjer!
Det förbud som finns mot deltagare vid offentliga tillställningar medger visserligen upp till 50 åskådare, men Smålands FF rekommenderar ändå föreningarna i distriktet att tydligt uppmana alla – förutom personer som är direkt nödvändiga för att genomföra arrangemanget – att avstå från att närvara vid de matcher som arrangeras.
Anledningen är att helt utesluta risken för att för många personer samlas kring en match, och att arrangörerna ska slippa svåra gränsdragningar och bedömningar. Ofta spelas t ex flera matcher, med olika arrangerande föreningar på samma anläggning samtidigt, vilket kan innebära att svårhanterade situationer i förhållande till förbudet uppstår.
I grunden handlar naturligtvis allt om att så långt det är möjligt förhindra smittspridning – och färre personer närvarande runt en match innebär rimligtvis en lägre risk.
Tänk även på att även vid träning följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
Vi har en skyldighet att förvalta den möjlighet att spela barn- och ungdomsmatcher – som vi trots rådande läge har fått förtroendet att göra – med största tänkbara ansvar.
Självklart är det tråkigt för många föräldrar, släktingar och vänner att missa barnens matcher, men det är en i sammanhanget rimlig och nödvändig uppoffring som vi alla bör acceptera.
TACK, styrelsen
IFK Berga
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hälsningar Ledarna
| Träning | 20 maj, 17:00 |
| Träning | 22 maj, 17:00 |
| Smedby Boll O IK (hemma) | 23 maj, 10:00 |
| Kalmar FF (hemma) | 24 maj, 13:00 |
| Träning | 25 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera