Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Bankeryd F15 (födda 2010)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Bankeryd F15 (födda 2010).
F15 (födda 2010)
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Här kommer lite information från föräldragruppen. Ber om ursäkt redan här för ett långt men viktigt inlägg.
Som ledarna skrev här om dagen så har vi uppdaterat schemat med föräldrauppdrag för vårens matcher, ni hittar det under dokument.
Vi har försökt vara så rättvisa som möjligt när vi fördelat uppdragen och alla ska ha fått lika många uppdrag sett till hela säsongen.
De är viktigt att ni håller koll på när ni har ett uppdrag så vi har funktionerer på plats till matcherna. Extra viktigt är de nu i pandemitider att vi får er hjälp för att kunna genomföra matcherna.
På grund av restriktionerna som har kommit är det lite förändringar kring uppdragen.
Vi kommer behöva vara fler matchvärdar för att ha koll på publiken och släppa in rätt antal osv. Visa lagen till sina omklädningsrum osv. Så vi kommer flytta en person från sekretariatet till att vara matchvärd istället. Det blir alltså en i sekretariatet och två matchvärdar. Vi har inte gjort om schemat för detta, utan tänker att ni tre (sekretariat och matchvärd) som fått uppdrag på respektive match får prata ihop er och bestämma vem som gör vad när ni ses på plats.
Matchvärd:
Ta på sig en matchvärdsväst. Dessa finns i kiosken i A-hallen.
Ställ ut flaggor/rollup gällande handbollsglädje och covid. Ställ dessa utanför kiosken vid huvudentrén i A-hallen. Ställ även ut en checkpoint vid entrén i A-hallen. Alla dessa tre finns inlåsta i kiosken. Detta görs även om vi spelar i B-hallen.
Vid denna checkpoint möter ni upp gästande lag och visar dem sen in till sitt omklädningsrum. Föräldrar släpps in när hallen är tom, strax innan matchstart. De får alltså vänta utanför till strax innan matchen börjar.
Matcher i B-hallen:
När vi har poolspel, alltså flera matcher efter varandra så får endast de lagen som spelar och deras publik vistas i hallen. De vilande laget och publiken måste lämna hallen.
En av matchvärdarna behöver gå till checkpointen i A-hallen och möta upp det gästande laget som kommer senare. Prata ihop er med våra ledare gällande tider då de laget beräknas anlända till hallen. Visa dem in till deras omklädningsrum och släpp sedan in deras publik strax innan matchstart när hallen är tömd på föregående lags publik.
I B-hallen får vi ta in 10 personer per lag som publik. Här måste ni räkna hur många ni släpper in. Chaufförer är inräknade i dessa 10 personer. Blir de fler som vill in så måste ni tyvärr avvisa dessa och hänvisa till restriktionerna.
Publiken i B-hallen ska sitta på bänkar som ni placerar på varsin sida om ingången. Det ska finnas tre bänkar på varje sida. Eventuellt får vi hämta någon bänk från A-hallen. Vi blandar inte publiken utan sätter ett lag på varje sida om ingången. Ni måste se till att de sitter ner, vi får inte ha någon stående publik i hallen.
Matcher i A-hallen:
Matchvärden möter upp vid checkpoint vid huvudentrén och visar dem till sitt omklädningsrum.
I A-hallen får vi ta in 120 personer. Då är vilande lag och deras ledare inräknat i publiken.
Publiken ska sitta på anvisade platser med ordentligt avstånd. Håll isär publiken från de olika lagen. Visa dem till varsin läktare. Här är det okej att sitta kvar även om deras lag vilar.
Kiosk:
Det kommer inte finnas någon kiosk när vi spelar i B-hallen.
När vi spelar match i A-hallen kommer vi bemanna kiosken, dock kommer de inte säljas någon korv med bröd, utan endast paketerade varor.
Det är bra om ni tre som ska vara funktionärer kan vara på plats ca 10 minuter innan samling så ni hinner förbereda er innan lagen kommer till hallen.
Mycket information nu, men det är inte så komplicerat i verkligheten. Hjälps vi bara åt så kommer detta gå hur bra som helst! :)
Jag (Johanna) kommer finnas på plats och hjälpa de första gänget att komma igång och hitta alla grejer osv. En från er i de sista gänget får lämna kiosknyckeln vidare till P14, kontaktuppgifter till honom kommer jag messa ut till er.
Först ut med uppdrag till helgens matcher är:
Lördag 15/1, kl 12:35-ca. 17:00 Mera, Molly E och Molly W.
Lördag 15/1, kl. 16:35-ca 18:30 Saga H, Wilma C och Johanna
Har ni frågor kring uppdragen så tveka inte på att höra av er till mig, Johanna 0736-973853
Mvh Föräldragruppen
| Hallbybollen 2026 Dag 1 | 4 jan, 13:45 |
| Hallbybollen 2026 Dag 2 | 5 jan, 09:00 |
| Hallbybollen 2026 Dag 3 | 6 jan, 09:00 |
| Träning | 9 jan, 17:30 |
| HK Country F15 Röd (borta) | 10 jan, 15:00 |
| 16 dec | Bankeryd Handball Camp - Summer 2026 |
| 16 dec | Uppdrag under HallbyBollen |
| 14 dec | Veckans Handboll |
| 7 dec | Bingo-Lotto |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera