Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö P-93/94
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö P-93/94.
P-93/94
Följ oss för uppdateringar
IFK Björkö - Stugsunds IK (2-1)
Björkös mål gjordes av: 1-0 Gustav Engström och 2-0 Gustav Engström.
Vilken go inställning och kämpainsats killarna gör mot Stugsunds IK från Söderhamn.
Redan i den 4min visar vi fint spel kombinerat med vilja när Nils passar fram till Gustav som trycker in ledningsmålet 1-0. Stugsund är hela tiden farliga och håller ett högt tempo i spelet, men dom saknar viss skärpa i de sista passningarna och avsluten, det verkar som om det är vi som har flytet på våran sida idag. 1-0 står sig halvleken ut.
I andra halvlek trodde vi att vi skulle få det ännu tuffare eftersom det blev viss motvind men vi höll spelet uppe väl och i den 12min kommer ännu en gång Nils fram och Gustav går in i straffområdet och på ren vilja trycker han in 2-0 målet och publiken jubel hörs över hela Kviberg. Stugsund trycker nu på för en reducering men vi spelar klokt och enkelt fram till 22min (i slutet av matchen) reducerar man till 2-1, men segern är vår.
Nu väntar ny match klockan 20:05 mot Stovneralliansen ett lag från Norge som i förmiddags vann sin 1/32-dels final mot Marockanerna CMC med 3-2. matchen spelas på Kviberg 13, så det är bara att komma å heja ni som kan. Vi är nu framme vid B-slutspelets 1/16-dels final.
LAGET SOM SPELADE:
MÅLVAKTER
Tobias Lundman
William Alexandersson
BACKAR
Daniel Borgström
Emil Henricsson
Emil Mattsson
Julius Lindblom
MITTFÄLT
Alexander Hallberg
Erik Alexandersson
Nils Andrén
Johan Forseström
TOPP
Marcus Wiseman
Gustav Engström
RESERVER
Alexander Hjerpe
Johan Åstrand
Andreas Forsmark
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera