Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö P-93/94
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö P-93/94.
P-93/94
Följ oss för uppdateringar
SKÄRGÅRDSCUPENS SEMIFINAL P-15
IFK Björkö - Hälsö BK (6-3)
Björkös mål gjordes av: 1-1 (11min) Gustav Engström, 2-1 (16min) Gustav Engström, 3-1 (26min) Gustav Engström.
2:a halvlek: 4-2 (13min) Nils Andrén, 5-2 (15min) Gustav Engström och 6-3 (24min) Nils Andrén (straff)
-
Semifinal mot Hälsö BK i Skärgårdscupen och det gällde att ha rätt inställning inför denna matchen, poängterade vi noga för killarna och det såg relativt bra ut på uppvärmningen. Domare Ulf Liljekrantz blåste igång matchen.
Redan i den (3min) kom en försvarsmiss och Hälsö kunde rulla in ledningsmålet 0-1. Nu får vi skärpa till oss, det såg lite halvlojt ut och det kanske var detta målet som behövdes för att killarna skulle börja ta i. Vi spelade upp oss allteftersom matchen led och redan i den 11min kvitterar Gustav Engström efter ett snyggt inspel från Nils (innanför straffområdet är Gustav stark och håller motståndarna ifrån sig).
(16min) då kommer en snygg upprullning och bra spelsekvens, när Nils får bollen på mittplan efter klapp-klapp spel från backlinjen, Nils spelar snyggt ut till Forse på vänsterkanten, som elegant spelar in till Gustav som trycker in ledningmålet 2-1.
Nu var vi klart på gång och spelet kändes allt stabilare. Nils och Emil fick slita på mittfältet mot duktiga Frans och John i Hälsö, men vi fick trots allt ett litet spelövertag, med tanke på våran bättre fysik. Hälsö är spelskickliga och det minsta vi slappnade av så rullade dom bollen förbi oss och man hade flera fina anfallsförsök.
(26min) Gustav fullbordar sitt hattrick 3-1, efter att Forse fått bollen på vänsterkanten och spelat tillbaka bollen till Åstrand som snyggt passar fram Gustav som skjuter bollen i mål. Halvlek och en bra uppryckning efter den darriga inledningen av matchen.
2:a halvlek startar likadant som den första, vi är inte på tårna och Hälsö anfaller direkt efter avspark och rullar upp vårat vänsterförsvar (som inte hänger med i svängarna) och inspelet mot den bortre stolpen är snyggt och Hälsö trycker in reduceringen 3-2 (1min).
Vi får rycka oss i kragen igen och i 2:a halvlek startade vi med Marcus och Forse på varsin kant igen och det blev mycket bättre fart i spelet igen. Marcus var som en furie på högerkanten och han hade bra driv i steget denna dag och skapade flera bra målchanser åt sig själv och åt andra.
(13min) 4-2 Nils Andrén efter en väl avvägd passning från Marcus.
(15min) 5-2 Gustav Engström.
i den (18min) kommer Hälsö i ett bra anfall som slutar med att en Hälsöspelare fälls i straffområdet och domaren blåser straff, som säkert placeras in till 5-3.
(24min) Får vi en straff och Nils lägger säkert in bollen till slutresultatet 6-3.
Seger och en bra insats och nu väntar final mot segraren mellan Hönö och Öckerö, den matchen har inte spelats ännu, så vi får avvakta och se när det kan bestämmas när finalen skall spelas. Håll utkik på hemsidan.
-
LAGET SOM SPELADE:
MÅL
Tobias Lundman
BACKAR
Alexander Hallberg
Robin Andersson
Daniel Borgström
Emil Henricsson
MITT
Marcus Wiseman
Nils Andrén
Emil Mattsson
Johan Forseström
TOPP
Gustav Engström
Sebastian Svensson
RESERVER
Andreas Forsmark
Johan Åstrand
Alexander Järvi
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera