Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö P-93/94
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö P-93/94.
P-93/94
Följ oss för uppdateringar
IFK BJÖRKÖ - NÖDINGE SK (3-2)
-
Målskyttar: 1-0 Gustav Engström, 2-0 Johan Forseström och 3-2 Johan Forseström
Plats: Björkövallen Gräs
Publik: Vi räknade till ca 50 st
Väder: Perfekt soligt fotbollsväder och lagom varmt
Bäst: Viljan att aldrig ge upp
-
Vårsäsongens sista match innan uppehållet.
Vi tog emot Nödinge hemma en solig eftermiddag.
Redan efter (1min) spel tog IFK Björkö ledningen med 1-0 genom Gustav Engström.
Halvleken hade bra passningsspel och flera bra målchanser, bl.a hade Johan Forseström en stolpträff och Gustav Engström ett friläge men 1-0 stod sig halvleken ut.
Resultatet stod sig fram tills halvlek.
I (11min) ryckte IFK Björkö till sig en 2-0 ledning genom Johan Forseström.
Men efter detta började vi tappa det fina spelet och Nödinge arbetade sig in i matchen allt mer och tog över mittfältet och till slut fick Nödinge utdelning, man gjorde 2-1 (14min) och 2-2 (16min) kom genom en långboll som direktskarvades på volley otagbart för William i målet..
Och vi tyckte alla att det var lite orättvist, för vi hade ju spelat så bra, men skam den som ger sig tänkte tränarparet Hasse och Åke, några små justeringar gjordes de sista 10min och visst gav det utdelning, fart på anfallsspelet igen och då kom även segermålet.
I (28min) säkrade IFK Björkö vinsten med 3-2 genom Johan Forseström , snyggt framspelat av Emil Mattsson som får till en underbar djupledsboll.
Det kunde nästan blivit ännu ett mål i slutet efter bra samarbete mellan Gustav och Johan på topp.
I övrigt gjorde hela laget en gedigen kämpainsats och det var en trevlig match med mycket bra spel från båda lagen.
-
Laget som spelade:
1. William Alexandersson
--------------------
2. Max Wimby
3. Jimmy Olausson
4. Daniel Borgström
5. Julius Lindblom
--------------------
6. Alexander Hallberg
7. Jimmie Jörevik
8. Marcus Wiseman
9. Emil Mattsson
--------------------
10. Gustav Engström
11. Johan Forseström
--------------------
12. Jesper Fredlund
13. Alexander Hjerpe
14. Tobias Lundman
15. Mike Pedersen
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera