Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö Fotboll P-00
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö Fotboll P-00.
Fotboll P-00
Följ oss för uppdateringar
IFK Björkö - Torslanda IK 3-0
Efter senaste matchen mot Amhult kom vi till dagens match mot Torslanda med goda vibbar.
Målskyttet kom aldrig igång senast men spelet var stundtals mycket bra, framför allt första halvlek.
Tobias, Albin och Jacob hade tidigare på dagen varit med Hönö och spelat match så de var rejält uppvärmda. Förutom Viggo var alla grönvita spelare vältränade och tillgängliga så därför lånade vi bara in Daniel Hertz denna gång.
Vi pratade i omklädningsrummet innan matchen om att visa glädje på planen och vara positiv mot sig själv och sina lagkamrater i både medgång som motgång. Det har varit lite si och så med det efter de förluster vi har haft…
Kort om matchen så, vi börjar matchen på ett bra sätt. Passningarna är oftast till gröna spelare och vi förlägger spelet mestadels på Torslandas planhalva.
1-0 satte Ludwig efter att ha kommit fri och placerat in bollen förbi den utrusade målvakten.
2-0 kom efter ett samarbete mellan Emil och Alec, de snurrade friskt vid kortlinjen och det blev Alec som till slut fick trycka in bollen i nätet.
I halvlek hade vi inte så mycket att diskutera, lite försvarsmissar fanns vid några tillfällen centralt vid deras anfall och vi påpekade att det är noga att backarna styr mittfältarna med markeringsspelet. Offensivt såg det mycket lovande ut.
I andra halvlek fortsätter vi vårt fina spel. Målchanserna radas upp men Torslandas absolut bästa spelare är målvakten som gör flera riktigt fina räddningar.
Alex skruvar in vårt sista mål för kvällen vilket innebar en välförtjänt 3-0 seger.
Riktigt kul att se ryggdunk, hive five och positiv uppmuntran till varandra bland spelarna på matchen också. Det höjer stämningen med den inställningen och allt blir mycket roligare. Härligt att se spelet också som var årets bästa. Vi hittar olika kombinationer över hela planen och försvarsmässigt är vi iskalla vid uppspel och ligger rätt i positioner hela matchen. Grymt bra!
På läktaren hördes ”Sassa Brassa” bland hemma(?)publiken och humöret var på topp!
Den mobila kaffeserveringen med mackor och goda kakor var välbesökt och gav ett litet kaching i kassan också. Bra jobbat Sportchefen och alla inblandade.
Denna veckan blir det träning onsdag och torsdag. På söndag har vi blivit inbjudna till Torslanda P01 för en 9- manna träningsmatch. Ev. kommer Hönös 01 backa upp våra 01:0r och 02:or denna match. Om inte så kommer tar vi ut en trupp från vårt lag som anpassas till motståndet.
Tack spelare och publik för en härlig avslutning på helgen!
//Coaches
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera