Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö Fotboll P-00
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö Fotboll P-00.
Fotboll P-00
Följ oss för uppdateringar
Hej Alla,
Onsdagen den 27/4 spelade vi vår första 7-manna seriematch. Matchen spelades på Lövgärdesplan mot Marieholm BOIK. De som spelade var: Albert, Alex, Felix, Linus, Ludwig, Oskar, Philip, Sara, Viggo.
Vi skulle egentligen spelat på grus men som tur var så blev det gräsplan istället. Det var nytt för både oss ledare och spelare med 7-manna och det blev lite snurrigt (ledarnas fel) ibland när vi gjorde byten, något som vi förhoppningsvis blir bättre på efterhand. Barnen lyckades få ordning på spelet trots alla byten och det var kul att se så mycket positiv energi och kamplust i laget och att alla jobbade tillsammans under hela matchen. På träningarna har vi övat på tillbakaspel och att hålla speldjup och spelbredden vilket vi fick se prov på ett flertal tillfällen vilket är glädjande.
De flesta av spelarna provade olika positioner under matchen eftersom vi tycker att barnen skall på testa på olika positioner. Vi skall försöka med lite längre tid mellan bytena så att man hinner spela in sig, men eftersom vi inte har så många avbytare måste vi vara flexibla. Det var också kul att vi gjorde många mål och det var 4 olika målskyttar, Alex, Ludwig, Philip och Sara. I nästa match på onsdag den 4 Maj 18:30 mot Eriksberg hemma på Björkövallen hoppas vi på att fler får möjligheten att näta eller spela fram till något mål. Vi tränare blir lika glada när vi ser en fin brytning ett hårt hemjobb, en snygg räddning, ett väggspel eller dribbling.:-)
Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera