Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Hallby SOK Orientering
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Hallby SOK Orientering.
Orientering
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu på tisdag 2/9 arrangerar vi i Hallby den sista deltävlingen i ungdomsserien.
Det är alltid kul att få visa upp vår arena och terräng men vi behöver också lägga lite timmar på förberedelser och genomförande.
Vi kommer behöva ungefär ett 20-tal av er föräldrar eller äldre ungdomar. Barn och ungdom hoppas vi vill springa i vår hemmaterräng.
Det är allt från att packa kartor dagen innan, sätta ut kontroller på tävlingsdagen någon timma innan, snitsla till start och mål från sista kontrollen, bygga starten (en enklare variant), vi behöver ett gäng som sköter fikadelen och sedan nedmontering och inplockning. Det är bra om man är på plats vid 16 på tävlingsdagen för förberedelser.
Uppgifterna är många, men förkunskaper krävs inte till så mycket. Alla kan hjälpa till och man får tydligare instruktioner på plats av rutinerade personer.
Anmäl er i inlägget nedan och skriv om ni vill baka eller kanske redan nu vet en uppgift ni föredrar.
Vi är många rutinerade så se bara till att anmäla er så blir detta hur kul som helst!
Jag kan vara på plats klockan 16 på tisdag
RapporteraRapportera
Jag och Sofie kommer och kan vara på plats vid 16
RapporteraRapportera
Vi kommer 3 st från Granatherna kl 16.
RapporteraRapportera
Vi bakar två kladdkakor till försäljningen. Jag får återkomma med tid jag kan komma när familjelogistiken är löst :-)
RapporteraRapportera
Vi fixar en långpannekaka.
RapporteraRapportera
Daniel kan stå och sälja i kiosken under kvällen. Någon utav oss kan hjälpa till att plocka undan efteråt.
RapporteraRapportera
Vi gör chokladbollar och en kladdkaka med vit choklad.
RapporteraJag och Kristian kan komma till kl 17 och hjälpa till.
Rapportera
Jag är på plats 16 på tisdag.
RapporteraRapportera
Vi kan fixa kärleksmums till försäljningen. Vi kommer att vara på plats under kvällen, men kan tyvärr inte komma förrän vid 17.
RapporteraRapportera
Tillägg: Hinner vara där tidigast kl 17.
RapporteraRapportera
En vuxen från fam Barkman kan hjälpa till från c:a 18 tills allt är nerplockat.
RapporteraRapportera
Ingen förälder från Josefsons kan vara med men Oscar är med och hjälper till o Emma o Ture är med o springer.
RapporteraRapportera
Jag kommer tisdag kl 16
RapporteraRapportera
Kommer senast 16. Tar med lite till försäljningen också.
RapporteraRapportera
Vi kan vara på plats först kl 18. Men någon från vår familj kan hjälpa till efteråt.
RapporteraRapportera
Både Oskar och Emil har åkt på förkylning så de kan tyvärr inte vara med imorgon. Säg till om det behövs ett par extra händer för nedmontering så kommer jag upp!
RapporteraRapportera