Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Hallby SOK Skidor - Svart
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Hallby SOK Skidor - Svart.
Skidor - Svart
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Ni som får det här utskicket är med i eller har barn i svarta gruppen.
Om du får detta utskick men har slutat med skidträning så vänligen meddela tränare Tomas på mail skogsudden1@hotmail.com så kan vi plocka bort dig från listan.
På tisdag 15 okt kl 18 kör vi igång våra ordinarie tisdag torsdagsträningar inför säsongen vid Hallbystugan.
Sedan maj har vi varit igång med rullskidträningar en gång i veckan för de som har velat.
Hur det blir med fortsatt gemensam rullskidträning fram till snön får vi hålla lite öppet.
När vi går på snö så kan det bli en måndagsträning också som vi hade förra säsongen.
Gruppen
Riktmärke för svart grupp är de som är födda 2010-2011 o tidigare. Om man är född 2011 o hellre vill träna i röd så är det helt ok. De äldsta i gruppen kommer vara juniorer födda 06-08. Således blir det en grupp med stor spännvid både i åldrar och i ambitioner. Det finns de i gruppen som satsar mot USM och Riksfinaler vilket vi tycker är jätteroligt och gärna stimulerar fler till att vilja sikta på. Några vill kanske hålla sig till tävlingar i närområdet. Ytterligare någon annan vill helst bara vara med o träna men ej vet om man ska tävla. Alla är lika välkomna!
Vi kommer att försöka få till träningar så att det blir så bra som möjligt för alla. Vårt mål är att alla ska vilja vara kvar i IF Hallby och åka skidor, vill man inte byta grupp kommer vi inte att tvinga någon till det. Vi justerar i grupperna allt eftersom och det brukar inte vara någon dramatik i det.
Tränare
Tre tränare kommer att vara de primära ledarna i svart och det är samma ledare som förra säsongen; Tomas Pettersson Hjelmkvist, Andreas Karlsson samt Pål Mernelius som har focus på styrketräningen. Simon Nilsson är ute på vift o reser runt om i världen. Förhoppningsvis får vi dra nytta av honom när vi kommer till vintern.
Träning
Under barmarkssäsongen kommer träningen att vara på tisdagar och torsdagar kl 18.00-19.30 med samling vid Hallbystugan. Tisdagar kör vi löpning med stavar, skidgångsövningar och spänstträning. Torsdagar löpning intervaller samt styrka i gymmet. Nån träning kör vi eventuellt med pannlampa men det informerar vi om innan i kallelsen
Laget.se
Kallelser till träningar och information kommer att skickas via här i Laget.se.
Vi vill att man svara på kallelserna så blir träningarna enklare att planera. Om man inte kommer på träningen så får man gärna skriva orsak.
Axamo Ring-sprinten 20 okt
Anmälan via tävlingskalendern. Det kommer att bli en jätterolig tävling där alla får köra lika många heat.
Kul om vi blir många Hallbyåkare. Anmäl er senast 15 oktober.
Vill man inte vara med o tävla så får man gärna vara med o va funktionär, samt va med o heja. Ju fler vi är som hjälper till den dagen desto roligare o bättre stämning blir det. Meddela tränare Tomas om du kan va funktionär.
Utrustning
Har du växt ur någon skidutrustning, då kan vara perfekt för någon annan att ta över . Passa på att se över din utrustning och lägg ut sånt som ska säljas på Hallby skidor facebook medlemsida. Eller omvänt om du är på jakt efter något till säsongen, så håll utkik. Brukar vara bra byteshandel som vi tycker är jättebra!
Några fler datum att anteckna i kalendern
22 okt. Föräldramöte kl 18.00. Föräldramöte som vi vill att alla ska vara med på. Det blir info om hela skidverksamheten samt info för respektive grupp.
7 nov Skidkväll med Pölder Sport och Salomon. Specialpriser på skidor, pjäxor, stavar. Mer info kommer.
16-17 november. Barmarksläger en eller två dagar. Mer information och inbjudan kommer.
11-15 december. Skidläger i Orsa Grönklitt. Mer information och inbjudan kommer.
Hälsningar tränarna i svart grupp!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera