Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Haga P-13/14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Haga P-13/14.
P-13/14
Följ oss för uppdateringar
Två helgers matchspel avklarade. Borta mot Hallby förra helgen blev en tuff match där Hallby visade på fint spel och var det bättre laget sett över matchen. Dock spelade vi 3-3 i mittperioden och det stärkte killarna att veta att de ändå kunde lyckas få hål framåt samt stå emot bakåt. Viktiga lärdomar man får av sådana matcher.
Helgens match mot Tord var en varm match där Haga var det bättre laget och lyckades rulla runt bollen och komma på fina kontringar. Kul att se att grabbarna börjar snacka mycket med varandra på planen för att hjälpas åt med markeringar och tomma ytor.
Trots att vi spelar matcher juni ut så vet vi att många beger sig iväg på semesterresor då sommarlovet börjar. Vi vill därför ha en sommaravslutning redan måndag innan midsommar (17/6). Då kör vi föräldramatch och fika därefter. Är vädret fint kan vi tända en grill eller två och man får ta med vad man vill grilla (men detta kan vi återkomma till när vi ser hur vädret blir). Så damma av fotbollsskorna, på med benskydden och ta med fikakorgen måndag 17/6 under träningstiden.
| Jönköpings Södra IF 5 (borta) | 24 maj, 15:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 27 maj, 17:15 |
| Bollkallar Toyota Cup Haga herr - JSödra | 27 maj, 19:00 |
| IK Tord 3 (hemma) | 31 maj, 10:00 |
Toppen
RapporteraRapportera