Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Eker Örebro A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Eker Örebro A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
IF Eker öser på!
Fler och fler spelare har sökt sig ut till Lundby för att visa vad dem går för. Dem har valt att komma till IF Eker för att spela bra fotboll
Senast ikväll när IF Eker tränade så var det 24 spelare nere och träningen höll på över 2 timmar. Man förbereder sig för seriepremiären hemma mot Ervalla då de ska spela på A plan i de nya matchstället. Det känns i luften att det är snart avspark.
Under hela träningen ikväll var det uppdelat i 2 lag. i det blåa laget var dem som ska spela från start på i premiären och övriga fick visa att de också tillhör de blåa laget och det var det många som gjorde. Från sidan kunde man se flera stycken i de andra laget som är väldigt nära en plats i div 4:a lagets startelva. En av dem är Bijan som gjorde ett kanonjobb på mitten. Jesper i det blåa laget visar att han också är en kandidat på högerkanten. Haben och Elvin är också två duktiga fotbollsspelare som kommer visa vad dem går för under året. Sen en snabb och tekniskt Raskar är alltid på tå.
De ovästade laget tryckte på hela tiden men de blåa laget höll ihop laget och släppte inte in några mål. Det såg riktigt bra ut och väldigt tajt framför mål.
Det var även dags att träna på defensiva hörnor för första gången och det såg väldigt bra ut. Måste säga att detta var IF Ekers bästa träning på hela året och om jag får tippa så tror jag att det kommer bara bli bättre för varje träning. Samt att det saknades nästan 10 spelare där alla 10 slåss om en plats i startelvan och där många av dem ligger väldigt bra till.
IF Eker kommer ge allt på fredag för att visa att det är ett lag som ska stanna kvar i div 4. De kommer slåss för deras överlevnad och kommer inte ge sig. Om det blir mer krig än finflir är inget som stör huvudtränaren, vi går inte ner på plan för att underhålla motståndarnas publik eller ge vår egen publik deras bästa match, vi kommer lägga all krut på att hålla ihop laget och ge allt. Det är inte nu vi ska visa vad vi verkligen går för i det offensiva det handlar om att tänka långsiktigt för att sen i höst gasa på!
I morgon kommer laget ha träning på Ekerplan då de kommer satsa på de offensiva bitarna och om jag får gissa så tror jag att laget kommer vara väl förberett för deras uppgift mot Ervalla på fredag.
Det är en spännande fortsättning hur det kommer sluta vet ingen!
| IK Sleipner (hemma) | 24 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Träning | 29 maj, 17:15 |
| 13 apr | Uppstart Pojkar-17 i Lundby |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera