Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Eker Örebro A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Eker Örebro A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
All good things come to an end.
På söndag eftermiddag spelar IF Eker sin sista hemmamatch för säsongen. De gör det mot Sannahed. Matchen, utan egentlig akademisk betydelse i och med Ekers ointagliga försprång och Sannaheds försmädliga degradering skapar ändå viss förväntan.
En sista drabbning. Ett sista tack till supportrarna. En sista gång ska titanerna få dansa in på Lundby IP till de honungslena tonerna från världens stora discjockeys.
Motståndarna Sannaheds situation är minst sagt prekär. Hela säsongen har präglats av en undermålig spelartrupp, sena avhopp, sviktande resultat och svidande walk-overs. Men som det skrevs i en inför-match-prosa i somras. Sannahed har något som andra lag borde se och lära utav. Något som sträcker sig bortom fotbollsplanen, en inställning.
"Heas" starka klubbhjärta och förmåga att alltid stå upp för sin förening. Oavsett hur snålt det än blåser." Citat från i somras.
Med en fin träningsvecka i ryggen kommer Eker stärkta till matchen. Närvaron har varit hög och inställningen ännu högre. Enda missnöjet återfinns hos Elverskog som under tvåmålsspelet ännu inte lyckats knappa in på Simon i poängligans toppskikt.
Men bakom varje seger finns ett nederlag. En förlorare. Inte nog med målvakts-Addes trasiga knä. Inte nog med Hannes trasiga nyckelben. Inte nog med Wrigbys trasiga fotled. Under B-lagsmatchen i veckan bröt super-Noah armen och missar därmed de avslutande matcherna.
Icke skall Eker misströsta för det. Faktum kvarstår att det är fyra starka startpjäser som saknas, men med den breda trupp Eker innehar krävs bara ett par angenäma rotationer från Trappatonis sida för att ställa ut ett ack så slagkraftigt lag. Lägg därtill ett par hungriga junisar från -98 truppen så förstår ni att materialet finns.
En sista drabbning. Ett sista tack till supportrarna. En sista gång ska titanerna få dansa in på Lundby IP till de honungslena tonerna från världens stora discjockeys.
Lundby IP söndagen den 21 september klockan 16.00.
Välkomna!
| Nyköping BIS (hemma) | 10 maj, 13:00 |
| Fittja IF (borta) | 17 maj, 14:00 |
| IK Sleipner (hemma) | 24 maj, 16:00 |
| IFK Haninge (borta) | 31 maj, 13:00 |
| Syrianska FC (hemma) | 6 jun, 16:00 |
| 13 apr | Uppstart Pojkar-17 i Lundby |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera