Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BP Ungdom
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BP Ungdom.
BP Ungdom
Följ oss för uppdateringar
I veckan bjuder IF Brommapojkarna in till en två dagars fotbollsfest på Grimsta IP. På onsdag spelar Rinkeby United, med Bojan Djordjic och Martin Mutumba som tränare, en viktig match i division 6 mot Stockholms IF Midia. Dagen efter möter BP:s herrlag Utsikten i Superettan.
Rinkeby United bildades 2013 som en förening för unga spelare i Rinkeby. Laget har på kort tid blivit enormt populärt i den egna stadsdelen. Årets lokalderbymatcher mot Husby FF har lockat över 1000 personer, en unik siffra så långt ner i seriesystemet. Nu bjuder BP in laget att spela årets sista seriematch på Grimsta, en match som kan avgöra om laget flyttas upp till division 5.
Utöver en spännande match kommer serveringarna hålla öppet, denna kväll med ett utökat matutbud som inkluderar grillad köfte. Spelare från BP:s a-lag kommer också finnas på plats under kvällen. Bojan Djordjic tror att samarbetet mellan BP och Rinkeby United gynnar bägge klubbarna.
– BP är min moderklubb och jag vet vilken bra ungdomsverksamhet klubben har. Genom samarbetet hoppas jag att dörrarna öppnas för fler ungdomar i Järvaområdet och Västerort att utvecklats som fotbollsspelare i BP.
Kan avancera till division 5
Rinkeby har gått som ett ånglok genom serien. Laget har varit i serieledning nästintill hela säsongen och visat upp spel som skvallrar om att man platsar i högre divisioner. Inför onsdagens säsongsavslutning hoppas man på storpublik, varför matchen har flyttats till Hässelby och Gulddragargränd.
– Det ska bli kul för oss att spela på Grimsta. Vi är tacksamma för att BP gett oss den här möjligheten, säger Martin Mutumba, lagets tränare tillika föreningens grundare.
Spänningen är olidlig inför säsongsavslutningen. För att Rinkeby ska vinna serien krävs seger, men inte ens då är det säkert att man säkrar avancemang. Förra omgången spelade man nämligen oavgjort med Bollastanäs SK, vilket förändrade förutsättningarna markant. Efter matchen var besvikelsen var stor i Rinkeby-lägret eftersom man nu inte har avgörandet i egna händer. Martin Mutumba är dock positiv inför säsongsavslutningen.
– Allt kan hända. Vi ska vinna mot Stockholm Midia, då har vi gjort allt vi kan för att vinna serien. Sedan får vi hoppas på att Husby snubblar på mållinjen och att vi tar tillbaka förstaplatsen som vi haft sedan serien startade.
Insamling till UNHCR fortsätter
I samband med matchen finns möjlighet att bidra till BP:s insamling till UNHCR, med målet att nå 100 000 kronor. Besökarna bjuds även in till Superettamatchen mellan Brommapojkarna och Utsiktens BK, som spelas på torsdagen klockan 19.00.
Rinkeby United - Stockholms IF Midia
Onsdag 23 september. Avspark 20.00
BP- Utsikten
Torsdag 24 september. Avspark 19.00
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera