Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älgarna-Härnösand IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älgarna-Härnösand IF.
Älgarna Härnösand
Följ oss för uppdateringar
Älgalaget har haft en tung höstsäsong! Inte en enda vinst fram till idag lördag. Då blev det vinst med 4 - 2 hemma på Högslätten mot Umeålaget Sandviks IK. Matchen började aningen trevande, då inget lag kom till någon kvalificerad målchans. Men så efter 20 min så strulade hemmalaget till det ordentligt då en hemmaspelare försökte vända bort en Sandvikspelare inne i eget straffområde. Det gick inte så bra utan Carl Stegemayr kunde ta bollen och ensam med hemmamålisen Ashmed R gjorde han mål 0 - 1 till Sandvik. Men hemmalaget ruskade av sig obehaget av baklängesmålet efter 28 min då en långboll slogs mot Zakaria B M. Han gav förre Älgaspelaren Samuel Hälldahl en hård, men korrekt tackling, kom fri och slog in 1 - 1. Under större delen av första halvlek hade Sandvik ett större bollinnehav medan hemmalaget var starka i sina kontringar. I min 40 så kom Älgarna i en halvkontring och i en närkamp vid straffområdeslinjen fick Wille H på ett skott som studsade till framför Sandviksmålvakten Jesper Viklund (Älgamålvakt fram till sommaruppehållet i år) och som letade sig in i mål till 2 - 1 för hemmalaget. Något snöpligt för Jesper V! Inget mer målmässigt hände före halvtidsvilan.
Andra halvlek inleddes med ett klart större bollinnehav för Sandvik, men hemmaförsvaret redde ut allt. I minut 59 kontrade åter Älgalaget och bollen gick som på ett snöre fram till Vilde S som enkelt slog in 3 - 1 till hemmalget. Sandvik ökade trycket och hade sedan en period med stort bollinnehav men Älgalaget höll emoit bra. Efter ett tveksamt domslut fick Sandvik in bollen i hemmalagets straffområde i 92 min och Carl Stegmayr kunde reducera till 3 - 2. Sandvik satsade i det läget på en kvittering, men då blev det åter en hemmakontring och i min 95 kunde Natan M slå in slutresultatet 4 - 2 till målisen Jesper V: s stora förtvivlan.
Hemmalaget gjorde en bra insats och var värda att vinna. Vi var mer effektiva än Sandvik denna lördag då Älgalaget tog en viktig hemmaseger med 4 - 2. Därmed kunde inget av bottenlagen ta in något poäng på Älgagänget. Nästa match på lördag, åter hemma på Högslätten mot Luleålaget Notviken.
| Junior P19 Matcher ÅFF:s futsalserie | 4 jan, 09:00 |
| Junior P19 Träning | 5 jan, 20:30 |
| Junior P19 Träning | 7 jan, 21:00 |
| Junior P19 Träning | 12 jan, 20:30 |
| Junior P19 Träning | 14 jan, 21:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera