Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Tygriket 99 Flickor-födda-2015/2016
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Tygriket 99 Flickor-födda-2015/2016.
Flickor-födda-2015/2016
Följ oss för uppdateringar
Nästa lördag 6/12 är det dags för hemmamatcher i Öxabäckshallen. Vi kommer att spela två matcher enligt följande:
09:30 IBK Tygriket 99 - Tvååkers IBK
11:45 IBK Tygriket 99 - Åsa IF
Mellan våra matcher kommer ytterligare två matcher spelas mellan andra lag. Då vi står som arrangör kommer det krävas en del hjälp runtomkring. Främst behöver kiosken bemannas och det vore även uppskattat om det är någon som kan tänka sig att baka något gott till kaffet. Men även sekretariat, match/publikvärdar och städning behöver vi hjälp med att rodda.
Vi kommer lägga ut ett schema med olika uppdrag under nästa vecka när vi ser vilka tjejer som har anmält sig för deltagande i dessa båda matcher. Vet man med sig redan nu att man absolut inte kan hjälpa till, eller ännu bättre, att man redan nu kan erbjuda sina tjänster går det givetvis bra att meddela detta i kommentarsfältet nedan. Så ska vi ledare göra vårt yttersta för att göra alla så nöjda och glada som möjligt :)
Vi är också väldigt glada över att vi blir fler och fler tjejer i laget. I nuläget är vi hela 21 stycken registrerade spelare och ytterligare några har varit med och testat på. Fantastiskt kul!
Att vi blir fler på träningarna betyder såklart också att det blir fler som vill vara med och spela matcher och det är ju såklart ett så kallat "angenämt problem". Det innebär dock att om alla vill/kan vara med och spela blir vi lite väl många spelare för att hålla alla nöjda på avbytarbänken. Dessutom får kan man endast registrera max 20 spelare per match.
Vi flaggar därför redan nu i förväg för att vi framöver eventuellt tvingas dela upp tjejerna i mindre grupper och att alla då får turas om att stå över någon match för att det på så vis ska bli bättre flyt i matcherna. Alterantivt att vi delar laget i två grupper och att alla på så vis får spela en match var.
Vi diskuterar givetvis gärna detta upplägg med er vårdnadshavare på nästkommande träning om det råder några oklarheter eller delade meningar kring detta. Men vi ledare tror helt enkelt att det är bättre att några åt gången står över en hel match än att alla ska få lite speltid varje match. Detta är dock ett rent hypotetiskt upplägg beroende på hur många spelare som är med under nästa samling. Vi hoppas såklart att vi blir så många som möjligt.
Väl mött i "Ladan"
/Ledarna
| Träning | 29 nov, 11:00 |
| Träning | 2 dec, 17:00 |
| Tvååkers IBK F16 Röd (hemma) | 6 dec, 09:30 |
| Åsa IF F 15/16 Gul (borta) | 6 dec, 11:45 |
| Träning | 9 dec, 17:00 |
Kan tyvärr inte hjälpa till under sammandraget
RapporteraRapportera
Jag kan baka.
RapporteraRapportera
Jag kan stå i kiosken.
RapporteraRapportera
Ja/vi kan hjälpa till i kiosken lördag 6:dec och även baka något :-)
RapporteraRapportera
Jag kan stå i kiosken:)
RapporteraRapportera
Jag kan hjälpa till att baka eller stå i kiosk
RapporteraRapportera
Robin kan ta sekretariatet
RapporteraRapportera
Fredrik kan ta sekretariatet
RapporteraRapportera