Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Östhammar Innebandy Herr U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Östhammar Innebandy Herr U.
Herr U
Följ oss för uppdateringar
En helg som på förhand, med seger mot serieledarna i ryggen, kunde ha genererat 6 poäng slutade med att man på ett ärolöst sätt kammar 0.
Matchen i fredags kommer man inte alls upp i nivå utan sjunker in i yxhuggande Fjärdhundras tempo. Börjar i desperation att slå långa bollar som inte gynnar oss det minsta. Matchen svänger från ledning 2-0 i början av andra till underläge 2-4 i sista perioden. Vi tar timeout och går ner på två femmor. Till slut har vi hankat oss fram till 4-4. Där kvitteringen kommer i spel 6 mot 4 med 1min och 19s kvar av matchen. Fjärdhundra tar då timeout och trots att de är vi som precis gjort två raka kassar så lyckas dom få in ett 4-5 mål med 34s kvar av matchen.
Matchens ost: Sebastian "Basse" Söllvander-Andersson (utsedd av förra matchens ost Rasmus Söderblom)
Den som stod ivägen för att Fjärdhundra vann med tvåsiffrigt istället. Gav laget chansen genom att hålla dom kvar hela matchen. Utan tvekan den som kommer upp högst i nivå i hela truppen och därmed ett enkelt val till matchens ost!
Söndagens match spelades med en väldigt annorlunda uppställning jämfört med den under fredagen. Många borta av olika anledningar samt många som spelade med A-laget under lördagen så alla kunde därför inte dubbla. Tre kedjor och två backpar fick vi i alla fall till slut ihop.
Under dom inledande 2 perioderna mot IBK Uppsala Teknologer Legends känns det som att hela laget har full koll på läget. Snacket är bra, lugnet finns där och man spelar metodiskt över hela planen. Vi gör 0-3 tidigt i 3e perioden, matchen rullar på och de känns som att vi har fortsatt koll på matchen. Sen gör Tekno 1-3 på kontring efter att vi slagit bort en pass på offensiv planhalva. Matchuret står på 11.06 och redan här förlorar vi matchen. Luften går ur oss direkt och självförtroendet vi spelat med är som bortblåst. De är bara en tidsfråga hur lång tid de ska ta för Tekno att vända.17.38 kommer mycket riktigt också 4-3 målet. Vi tar timeout men går ut dom sista minuterna och går på halvfart. Låter Tekno rulla mellan backarna utan större press. Tillåter dom även att lyfta lång och hålla boll i våra sarghörn där två spelare får stå mot en ensam back från vårt lag.
2min och 22s är så gott som ingenting att spela av på de viset och resultatet 4-3 står sig.
Matchens ost:William "Pian" Henriksson (framröstad av dom som spelade matchen)
Gjorde precis de han skulle från sin backplats. Låg tight på sina spelare i försvaret. Vann närkamper, fick hålla väldigt mycket boll och styra spelet bakifrån. Deltar även offensivt och får sätta dit en kasse.
En sån här helg vill man bara lägga sig ner och dö, skita i allt och aldrig mer ha något med innebandy eller lagsport att göra. Det som gör de hela så frustrerande är att alla förluster i dagsläget kommer enbart ur brister i den mentala biten. Idrottspsykologi är ett invecklat ämne och inställning, fokus, bemötandet mot varandra, självförtroende, självkänsla och lagkänsla är några saker som dyker upp i diskussionen av vad de är som gör att vi tappar matcher. Hjälper vi inte varandra att bli bättre på dom punkterna utan fortsätter att falla in i den negativa mentaliteten vid minsta lilla motgång så är risken onödigt stor att resterande del av säsongen slutar på ett mycket tråkigare sätt än den behöver göra....
Inga kommande aktiviteter