Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Östhammar Innebandy Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Östhammar Innebandy Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Ikväll står Rasbo IK för motståndet, ett 288-derby kan man säga. Vi möttes på försäsongen i en DM-match som slutade 5-5 efter en bra inats från oss. Vi ska inte dra för stora växlar på den matchen då Rasbo inte hade komplett lag den matchen samt att man gått riktigt bra i serien hittills där man placerar sig på tredje plats.
Matchen kommer bli tuffare än derbyt senast mot Alunda, men jag tror efter den matchen har alla rannsakat sig själva och vi kan se fram mot ett taggat hemmalag som inte är slagna på förhand.
Det har efter en period med en del sjukdomar i laget börjat ljusna lite mer med mer fart på träningarna igen.
Sen har vi ikväll möjlighet att se Ludvig Matton göra en oväntad men efterlängtad comeback! Suget efter innebandy blev för stort och Ludde kommer nu försöka vara med i den mån det går trots hans jobb och boendesituation inte är den mest optimala om man vill spela innebandy i Östhammar. Vi är glada över att få in en härlig kille i laget som kan sprida glädje och är riktigt nyttig på planen med sitt uppoffrande slit.
Välkommen tillbaka Ludde!
Vi påminner även publiken om att vaccinbevis gäller från och med matchen ikväll och tillsvidare!
Vaccin/covidbevis hämtas här.
Vi kommer kontrollera bevisen innan entré betalas så vi uppmanar alla att ha dessa redo tillsammans med legitimation när ni kommer till hallen!
Är man under 18år behövs inget bevis i dagsläget, detsamma gäller även de som inte kan vaccinera sig av medicinska orsaker och kan bevisa det.
Välkomna!
Entré 40kr, swish eller kontant. Under 18år gratis
Matchsponsor ikväll är Skadeservice AB
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera