Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping P2009
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping P2009.
P2009
Följ oss för uppdateringar
Covid 19
På grund av de nya restriktionerna har det blivit lite förändringar. Alla matcher har blivit inställda (just nu fram till 19/11). Vi tränar på, med lite ändrade tider, måndagar 16:45-18:00 och torsdagar 18:00-19:30. Tyvärr får vi ställa in våra tänkta extra träffar under hösten (skate mm). Även detta fram till 19/11, sen får vi se.
Samtal med killarna
Vi har haft korta individuella samtal med samtliga killar. Jättekul att höra deras tankar och funderingar. Här följer kort redogörelse om vad de kom fram till:
Träningar/övningar. Många vill träna skott, passningar, uppspel (anfall), friläge och defensiven. De nämnda var mest önskade, så då kör vi lite mer fokus på såna övningar.
Positioner på plan
Väldigt blandat var barnen helst spelar, så här blev det:
Anfall 19 st
Back 10 st
Center 3 st
Målvakt 1 st
Bra blandning vilket är kul. Vi bestämde ihop att man ska testa alla positioner på match under säsong för att utvecklas som innebandyspelare.
Hur ska vi vara mot varandra/regler för laget
Överlägsen etta var att vi alla ska vara schyssta (mot alla, lagkompisarna, motståndare, domare, ledare mm). Tvåa på listan var att vi ska lyssna på varandra, ledare, lagkompisar mm. Som nr tre kom peppa. Så vi bestämde att ha dessa tre som regler för laget.
Ni som föräldrar får gärna snacka med era barn om detta hemma också. Som sagt kul att höra barnens tankar och idéer.
/Ledarna
| Träning | 8 jan, 19:15 |
| Borås IBF P08-10 (hemma) | 9 jan, 19:30 |
| Träning | 12 jan, 19:30 |
| Träning | 15 jan, 19:15 |
| Fröjereds IBF P08-09 (borta) | 18 jan, 12:00 |
Tack för en bra sammanfattning. Kul att höra så kloka ord från barnen. Bra jobbat ledarna👌
RapporteraRapportera