Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Husar Herrar A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Husar Herrar A.
Herrar A
Följ oss för uppdateringar
Hej!! Nu så var det dags för premiär omgången för IBK Husars div.3 lag och de blir en Derbymatch av dess like genom grannklubben Nässjö. Nässjö som varit i trean i antal år är ett stabilt lag med några profiler i sitt lag, genom Schöld, Croona, Dellfors Etc. Så det gäller verkligen att Vi kommer dit Taggade och fokuserade på uppgiften och de skall vi självklart göra detta!!
Nässjö som har under försäsongen blandat och givit i både resultat och mot motstånd, har vissat på prov på ett stabilt spel på och under hela banan. Så detta lag blir att räkna med i div.3 västra i år, var så säkra på detta.
För våran egen del har vi även gjort en blandad försässong mot blandat motstånd, så vi hoppas på ett så bra resultat serien som möjligt under inledandet av serien. Truppen kommer att tas ut ikväll så inget där att presentera i skrivande stund. Hoppas på att så många supotrar drar sig att åka till Nässjö sporthall för att heja fram oss emot nya framgångar med detta härliga gäng. Kl.2000 är matchstart under fredagskvällen.
B-laget ska i sin tur åka till "Mösen" (Stockaryd) på Fredagskvällen och ta sig an det forna div.3 laget S/W 2010. S/W var nykomlingar i div.3 vid förra säsongen men tyvärr så degraderades dem till div.4 inför den här säsongen pga spelarflykt. De jag vet om S/W är att det är en sammanslagning mellan Stockaryd och Vrigstad, även att deras nuvarande profiler Johansson och Wink finns fortfarande med i detta gäng.
B-laget kommer där med få en tuff uppgift, men de är fullt fokuserde på uppgiften och där med kommer de att sin bringa åldrar 15 till 23 åka ner och ge S/W en riktig Kamp om denna match.
Dessa Två matcher kommer Bestå utav Mycket Kamp, Kämpande och Defenetivt Mycket Vilja!! Så det gäller att vi som lag är förberedda på bästa sätt genom att Ge järnet vid varje situation och Tänka rätt under och vid våra beslut. Så Hoppas JAG på två givande resultat under denna fredag.
"Har man väl satt sig i båten, så ska man ro den i Land"- Laget före Jaget.
Kom Igen Grabbar!! Nu kör vi!! Framåt Husar! Framåt!!
Vid Spakarna-Bagarn
| Aneby SK (hemma) | 9 jan, 19:30 |
| Träning | 13 jan, 20:15 |
| Träning | 15 jan, 19:15 |
| Bodafors IBS (borta) | 16 jan, 19:00 |
| Träning | 20 jan, 20:15 |
| 11 nov | Husarcupen 2026 INSTÄLLD |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera