Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBK Lidköping F2010/2012
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBK Lidköping F2010/2012.
F2010/2012
Följ oss för uppdateringar
Skador och sjukdom leder till en idag ngt tunn trupp. Vi vet sedan tidigare möten att Habos tjejer spelar väldigt fysiskt.
Matchen inleds på bästa sätt för oss. Blott 16 sekunder in sätter Emma 1-0.
Habo sätter sedan två snabba mål. Här ska våra tjejer ha stort beröm. Ingen i laget deppar ihop eller surar. Istället knyter de näven inför andra perioden och det betalar sig. 3 mål av oss och vi leder 5-2 inför tredje. Habos tjejer är frustrerade och spelar stundtals väl hårt. En utvisning i tredje på Habo betyder PP för oss. Och som tjejerna utför det!
Sista perioden är mer eller mindre en brottningsmatch och Habo sätter både 5-3 och 5-4. Lite onödigt spännande in i det sista. Bra utfört tjejer och riktigt bra att samtliga höll igen kakhålet med fula ord. Jag hörde inget olämpligt iaf (skulle väl vara Maria då😆)
Då det är en lagsport vill vi inte lyfta ngn enskild spelare men det gör jag idag. Elsa som varit sjuk kommer för att titta på matchen, får frågan om spel och ställer upp med oerhört kort varsel. Tack också till dig Mattias som fick köra en extra vända och hämta grejer.
Tack till Habos tjejer, domarna, sek, kiosk (gott fika) och till Filippa Ermesjö för hjälp med bollarna.
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera