Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Örebro Ungdom HJ
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Örebro Ungdom HJ.
HJ
Följ oss för uppdateringar
Glädjande nyheter på tränarsidan.
Från och med denna vecka har vi stärkt upp tränargänget med Peter (Mios pappa) och Jon (Isak Hs pappa). Planen är att de kommer att stötta upp på tisdags och torsdagsträningarna samt hjälpa till i båset på matcher.
Vi vill även få in en till "extern" tränare och kommer att bl a annonsera på sociala medier.
Eftersom det är viktigt att veta vem som gör vad när vi blir fler så vill vi vara tydliga med att Isak Sjöberg och Filip kommer fortsätta att driva planeringen av träningarna och ta ut spelare till matcherna.
/Ledarna
| Ev Match i Billingsfors HJ | 7 dec, 14:00 |
| Träning | 8 dec, 19:30 |
| Träning | 9 dec, 19:20 |
| Träning | 11 dec, 20:45 |
| Skattkärrs IK (hemma) | 13 dec, 12:45 |
Toppen! Bra jobbat med rekrytering och lycka till, till tränarna.
RapporteraRapportera
Härligt! För ytterligare tränare...kanske kan vara värt att slänga ett öga på ex Sport Management-programmet på universitetet. Vet att ex ösk herr handboll har tränare som kombinerar studier med sin sport.
RapporteraBlir ofta kvar i stan 3 år iaf...
Rapportera