Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Örebro Ungdom PF2017/2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Örebro Ungdom PF2017/2018.
PF2017/2018
Följ oss för uppdateringar
Då har det blivit dags att starta upp innebandysäsongen 24/25 för IBF Örebro Ungdom PF 17/18. Till denna säsong har vi fått träningstider på torsdagar 17:00 - 18:15 och på lördagar kl 9:00 - 10:00. Båda träningstiderna är även denna säsong i Rostahallen.
Eftersom flera spelare i laget spelar fotboll vill vi inte konkurrera med det och planerar för enbart träning på lördagar nu i september för att från första veckan i oktober även träna på torsdagar. Kalendern på laget.se kommer att uppdateras inom kort och vi tränare vill påminna om funktionen att prenumerera på lagets kalender så håller ni er uppdaterade om aktiviteterna kring laget.
Gällande matcher/poolspel för säsongen så är inget bestämt ännu men vi ber att få återkomma om det längre fram under hösten men laget kommer att anordna matcher/poolspel/miniturnering eller liknade under säsongen och till det kommer vi behöva föräldrar som hjälper till, både inför, under och efter arrangemanget men vi återkommer även om detta senare under hösten.
Om det finns föräldrar som vill vara med som ledare kring laget så är det bara att prata med oss tränare vid tillfälle, vi vill gärna bli fler som kan hjälpa till.
Första träningen för laget blir lördag den 14/9 kl 9:00 i Rostahallen, kom ihåg klubba, glasögon, skor och vattenflaska.
Mvh
Tränarna
| Träning | 8 jan, 18:15 |
| Träning | 10 jan, 09:00 |
| Träning | 15 jan, 18:15 |
| Träning | 17 jan, 09:00 |
| Kumla IBK P-15/-16 (hemma) | 17 jan, 13:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera