Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bölebyn SK P-04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bölebyn SK P-04.
P-04
Följ oss för uppdateringar
Så börjar det snart vara dags för 12 tappra grabbar att med stolthet och spänst i steget försvara färgerna för IBFF:s P04 lag. Under säsongen kommer vi i huvudsak att träna tillsammans med P 03 laget, när det behövs kommer vi att låna spelare mellan varandra vid cuper och seriespel.
Föräldraansvar
-Inte svårare än att se till att ättlingarna kommer i tid till träningar och matcher, att de är utrustade korrekt samt i ”näringsfysiologisk god balans” för att på bästa sätt kunna absorbera träning och match.
-Framförallt under cuper med flera matcher samma dag/dagar är det viktigt att tänka på närings och vätskeintag t o m några dagar före aktivitet
-Allt det där vet ni ju redan så ingen glömmer ju heller att skippa de snabba kolhydraterna typ godis och läsk före match.
Har ni problem med att hinna i tid vid enstaka tillfällen så samordna transport .
Träningar
-Då vi har träning är vi på träning. Vill man ”leka” går man åt sidan !
-Tider för träning samt samling före träning anges via kalendern, har ni förfall/sjukdom så anmäl detta i gästboken i så god tid före som möjligt.
-Normalt tränar vi tre gånger per vecka vilket kan justeras i samband med match/cup så att inte belastningen blir för hög.
-Konditionsträning på egen hand/nivå är inte något negativt .
-Utrustning under träning är träningstället dvs svarta kortbyxor och tröja, benskydd samt vattenflaska.
Efter träningarna och avstädning av träningsmaterial kommer det att vara samling för samtliga så att tränarna har möjlighet att säga några väl valda ord innan dusch och ombyte.
Medlemsavgifter 2015
Glöm ej att betala in årets medlemsavgift till eder respektive förening så att försäkring är giltig.
Lagpeng/träningsavgift 2015
500 :- vilken inbetalas på Bankgiro nr 235-2011 (Böle SK).
GLÖM EJ att märka inbetalningen med IBFF P 04+spelarnamnet .
GLÖM EJ att märka inbetalningen med IBFF P 04+spelarnamnet .
Cupdeltagande 2015
SAIK Cupen , Examenscupen samt Piteå Summer Games.
Utöver dessa kommer det finnas möjlighet för de som har möjlighet att tillsammans med P 03 spela på Umeå Fotbollsfestival .
Seriespel
Vi kommer att spela årets seriespel, datum och tider läggs in i kalendern så snart serien är lottad.
Uppdatering: Blir det inga justeringar så spelar vi seriespelet tillsammans med PIF lag 1, SAIK lag 1, Munksund/Skuthamn, Norrfjärden samt Rosvik, spelschemat läggs 27/5.
Träningsläger
Genomföres tillsammans med P 03 i Sikfors helgen 13-14/6 (övernattning).
Prel kostnad 100 :- /spelare .
Ekonomi
Under matcher kommer vi på sedvanligt sätt sälja fika, lista på ansvariga kommer.
Utöver detta så ser vi behovet att långsiktigt få in lite mer pengar till laget varje säsong för att skapa en buffert för framtida behov, om dessa behov sedan är att grabbarna ska ha möjlighet att spela t ex Gothia Cup som avslutning på ungdomsfotbollsåren eller avslutning i annan form är en senare sak att bestämma.
För att möjliggöra detta söker vi efter 1-2 frivilliga resurser ur ”föräldrapoolen” villiga att ta på sig ide´hatt samt samordningsansvar för försäljning av ”varor och tjänster” .
Övrigt
Träningar, cuper samt övriga aktiviteter läggs efterhand in i kalendern här på lagetsidan så att ni kan hålla er uppdaterade, gör gärna en koll så att ni har aktuella kontaktuppgifter samt att era personliga inställningar för ”notifieringar” är korrekta.
//PG o Tränarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera