Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IBF Borlänge P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IBF Borlänge P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Tjenare. Här kommer en liten sammanfattning av det vi pratade om på föräldrar mötet.
Medlemsavgiften/träningsavgiften kommer ligga på 1700 kr för denna säsong.
Klubbförsäljningen kommer bestå av att man säljer 3 stycken förpackningar plastpåsar och 2 stycken klubbhäften. Återkommer när man kan åka ner till kansliet och hämta ut detta.
Träningstiderna iår kommer vara Måndagar 16.30-17.45 i Honefshallen (domnarvet). Själva träningen kommer börja 16.45 men vi sätter tiden 16.30 för att bygga sarg och komma dit m.m
Onsdagar kl 17.30-18.45 i Gyllehallen.
Träningarna kommer börja från och med 3 oktober. kallelse kommer.
Vi har anmält 2 stycken lag till sammandrags spel.. Vi har valt att inte sätta båda lagen i samma grupp som förra året pga att vi skulle få möta varandra i varje sammandrag som inte jag tycker är super roligt kanske för grabbarna. Kommer försöka göra det så rättvist som möjligt med matcher för alla. Det kommer komma ett schema med alla datumen för alla sammandrag.
Vi har även en tanke att kanske spela lite träningsmatcher beroende på hur många vi kommer bli denna säsong så att alla får spela lite mera matcher. men det är mycket längre fram detta kan bli aktuellt.
Vi kommer arrangera 2 stycken sammandrag denna säsong. Ena den 29 oktober och det andra 19 november. Det kommer bli en kiosk precis som förra året så vi kan få in lite pengar till lagkassan.
Finns det även nå intresse på att göra något mer på dessa 2 sammandrag för att dra in pengar. Kanske lottförsäljning, bollkastning eller något liknande. kom gärna med förslag vad man skulle kunna göra.
Det behövs fler tränare. Johan Jansson kommer avgå som tränare och köra lagledar rollen fullt ut. Vi skulle behöva vara 6-7 tränare och idag är vi 5 stycken då Mikael kolmodin hoppar in som tränare. Så just nu vill vi ha 1-2 stycken till !! vi är på pappret ca 35 stycken spelare och det kommer vara tufft om vi är väldigt få tränare. för ibland är man borta eller att ens barn är sjuk m.m. Då kan det vara skönt att veta att det finns fler tränare som kommer vara där om man själv inte kan. Så hojta gärna till om det finns någon som vill ställa upp det. För det behövs.
Skulle även vara bra om vi kunde få in 1-2 lagföräldrar till också som kan hjälpa till med sammandragen med att rodda tex bollkastning. Vi har idag 2 stycken som sköter vissa delar redan.
Sedan så tänk gärna på att svara på kallelserna i tid, Speciellt till sammandragen, så har man inte svarat på kallelsen i tid så räknar vi med att man inte är med. Det kommer sättas ett slutdatum på varje kallelse. För vi vill ha tid på oss att sätta ihop lagen, och även kunna planera träningarna bra. och då behöver vi veta hur många vi kommer bli på träningarna.
Detta var nog allt. Skulle det vara något jag har missat så kommer det ut senare. Om ni har några frågor så är det bara att höra av er.
Mvh Ledarna.
| Träning | 5 jan, 17:00 |
| Träning | 7 jan, 16:15 |
| IBF Gagnef (hemma) | 11 jan, 15:30 |
| Träning | 12 jan, 17:00 |
| Träning | 14 jan, 16:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera