Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Husqvarna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Husqvarna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Klockan 19.03 imorgon är det avspark på Rosenlunds IP mellan AIK och HIF.
Den något udda tiden för division 5NV beror förstås på att MTG med sitt bolag, Viasat har sändningsrättigheten även för denna enormt stora match. Det är inte bara OS som är viktigt för Viasat säger pressansvarige Jacob Waern, MTG.
HIF kommer med en förlustmatch mot NIK i bagaget, 4-3 borta på Åsavallen.
Pål Svensson nätade tre gånger om från sin högerbacksposition och gick därmed om Johan Nyström i den interna skytteligan vilket är anmärkningsvärt.
AIK kommer till match mot HIF med en övertygande 9-0 seger hemma mot Kulltorp. Jocke "Scheisse-billigt" Lübking säger till HIF:s hemsida att det är bara tre poäng som räknas. HIF är bollskickliga men alldeles för dåligt tränade.
De tar fullständigt slut efter 60-65 minuter och då tänker vi växla upp.
Dessutom är risken överhängande att jag blir kickad och får återgå till min rektorstjänst igen om vi inte vinner.
HIF åker således till Rosenlund som en rejäl underdog men känner sig inte slagna på förhand. Den där "Scheisse-billigt" Lübking må ha ett lag som är starka över 90 minuter men leder vi bara med ett par bollar efter 60-65 minuter så blir det jobbigt att slå oss, säger HIF:s manager "Slaktarn" Ekberg.
Det enda som egentligen skulle kunna tänkas stoppa oss är om de börjar grilla hamburgare sista halvtimmen. Då blir det kö till avbytarebänken. Mina grabbar är vana vid wienerkorv så hamburgare skulle vara ett exotiskt inslag för dem avslutar Slaktarn.
Känslan som undertecknad har är att ingen av coacherna har spelat ut sitt sista kort ännu. Jag misstänker att båda har dubbeless på hand och väntas spela ut dem strax innan matchstart. Då är frågan, vad ligger på bordet?
// Linkan
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Sommens AIF (hemma) | 27 maj, 19:00 |
| Champions League Final | 30 maj, 17:00 |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| Visingsö AIS (hemma) | 3 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera