Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Husby Allmänna IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Husby Allmänna IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Husby AIK körde över rivalerna från grannkommunen ikväll och siffrorna blev tillslut hela 7-1.
Tro det eller ej men det här var en match där Husbys mittbackar skulle stå i fokus....
Redan från start tog Hemmlaget komandot även om vi hade svårt att komma till lägen lånade vi aldrig ut bollen speciellt länge. När vi väl fick målchanser tog vi inte vara på dem. Men i mitten på första halvlek lägger Goran en perfekt hörna och vem dyker inte upp och nickar in den om inte Jim (eller Jimmy som han går under i folkmun). 1-0 är också halvlekens slutresultat.
I halvtid pratar vi om att spela ett mer rakt spel och gå på mål, sen så klart att sätta chanserna när vi får dem. Alla lyssnade på det utom jag själv som borde kommit ifrån den här matchen med några mål.... Men lagspelare som jag är, fick jag istället glädjas åt att laget öste på framåt i andra halvlek. Det gav resultat, Felix sätter 2-0 på straff efter att Martin fastnat i en säterförsvarares skosnöre. 3-0 kommer efter en hörna där F(r)elix nickar fram bollen till... ja, fucking Jimmy igen!!? Säter lyckas få in 1-3 på
ett fint avslut som Edwin inte har någon chans på. 4-1 Sätter Goran efter ha blivit frispelad av Felix som slår en perfekt friskspark. 5-1 sätter Mehdi retfullt enkelt genom att runda den för övrigt väldigt duktiga säter-målisen, Adde är det som slår den vackra genomskäraren som leder till friläget. 6-1 sätter Diggi efter några ihopslag i straffområdet. Strax efter fixar Diggi en straff som såklart Frelix sätter säkert i mål, 7-1 är ett faktum och matchen får inga fler mål.
En enkel seger för Husby, starkt att göra 6 mål i andra halvlek. Jag börjar för övrigt förälska mig i vårt mittbackspar, Jimmy och Felix som för tillfället verkar helt ostoppbara på fasta situationer. Deras försvarspel är det inget fel på heller. Men att dom två skulle slåss i toppen av interna poängligan var det nog inte många som trodde.
Three stars of the game:
*** Felix (2 straffmål och 2 assist av en mittback.. nuff said..)
** Jimmy ( 2 mål, leder interna skytteligan)
* Goran (1+1 samt dominant på mittfältet, den gamle juggen kan än)
| Horndals IF (borta) | 16 maj, 10:45 |
| Ludvika FK Old Boys (hemma) | 16 maj, 12:15 |
| Träning | 19 maj, 20:00 |
| Träning | 26 maj, 20:00 |
| Slätta SK (hemma) | 30 maj, 09:30 |
| 10 apr | Äntligen utesäsong! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera