Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Husby Allmänna IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Husby Allmänna IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Husby AIK och Nyhammars IF delade broderligt på poängen när lagen möttes på Åvallen i Nyhammar under onsdagskvällen. Efter en mållös första halvlek gjorde lagen varsitt mål i andra fram till slutresultatet 1-1.
Det blev en något trevande start på matchen från Husbyhåll. Nyhammar var betydligt hetare inledningsvis och vann en hel del närkamper. Efter ca tio minuter sköt Nyhammar utanför målramen när man hade en frispark i farligt läge. En något vattensjuk plan bidrog sen till mycket felpass och "tjongande" från båda håll. Lee Stewart fick sen ett skapligt skottläge men Nyhammarkeepern var på sin plats. I anfallet efter kontrade Nyhammar och tvingade Husbymålvakten Felix Zackrisson till en fin parad. Husby var sen nära när Ahmad Ibrahimi tråcklade sig fram till ett avslut från nära håll, dock bra räddning av målvakten. Nyhammar hade sen en till spelvändning där det var nära men Stefan Johansson kunde blockera skottet i sista stund. 0-0 i paus.
I andra halvlek var det Husby som började bäst med ett par halvchanser första tio minuterna. Ca kvarten in slog Husby en långboll som Anton Josefsson skarvade in i straffområdet. Där i luckan dök Lee Stewart uppmärksamt upp och kunde placera in bollen i nät fram till 0-1 Husby. Strax efter var det nära igen när Goran Cvjetinovic volley smet strax utanför efter fint inlägg från Andreas Danielsson. Under andra halvan av andra fick Husby lov att göra ett par oplanerade byten pga skada. Det kan ha bidragit till att Nyhammar nu började äta sig in i matchen mer och mer. Mot slutet fick Husby försvara mycket då Nyhammar pressade på bra. Med ca tio minuter kvar kom 1-1 från Nyhammar där en perfekt lobbnick gjorde Felix chanslös i Husbymålet. Även efter kvitteringen var Nyhammar hetare och i slutminuterna fick Felix i målet visa sin klass när han enhandsräddade en Nyhammarkanon uppe i ena krysset. Det var en riktig poängräddare då matchen strax efter blåstes av och slutade 1-1.
Det var en match utan skönspel men med mycket tjongande och kamp. En spelbild som inte passade Husby som får tacka Felix Zackrisson i målet för fina parader.
Nu är det träning i morgon sen är det bara att ladda om batterierna för nu på lördag 28/5 kommer Ludvika FK på besök till Husbyvallen.
| Träning | 26 maj, 20:00 |
| IFK Hedemora FK (borta) | 30 maj, 00:00 |
| Slätta SK (hemma) | 30 maj, 09:30 |
| Träning | 2 jun, 20:00 |
| Träning | 9 jun, 20:00 |
| 10 apr | Äntligen utesäsong! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera