Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovsta IF FB P-11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovsta IF FB P-11.
FB P-11
Följ oss för uppdateringar
Ikväll hade vi lagmöte och summerade säsongen och året som gått. Grabbarna var överens om att de efter en lite trevande start förra hösten då lagen slogs ihop jobbade upp en riktigt fin lagsammanhållning och kämparglöd tillsammans. Många bra matcher har spelats under året och säsongen avslutades på ett starkt sätt med två raka vinster.
Nu hägrar 11-mannafotboll inför kommande säsong. Vår ambition är att med en stark grund i vårt nuvarande lag träna och spela med Hovstas P12-lag i vinter. Vi kommer att träna tillsammans på konstgräset på måndagar och onsdagar kl 18.45-20.00. Konstgrästräningarna kommer att kompletteras med fyspass för att få upp träningsmängden (och konditionen), framförallt för dem som inte tränar någon annan idrott. Lite längre fram ska vi även boka in några träningsmatcher.
Genom att köra ihop med P12 vill vi skapa bra förutsättningar för att kunna fortsätta spela fotboll hos oss, vilket vi hoppas att många (helst alla såklart) väljer att göra. Flera av lagen vi mött i år har varit åldesintegrerade, det är ett naturligt steg för många ungdomslag och en lösning som vi tror på. Ambitionen är sedan att ha ett 11-mannalag i seriespel (tillsammans med P12) nästa år.
Hör gärna av er om ni har frågor eller funderingar. Nu är vi peppade på att börja spela "riktig" fotboll med detta härliga gäng! 😉
Allt gott!
/Tomas, Calle, Marcus & Lena
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera