Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hovsta IF FB A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hovsta IF FB A-lag Herrar.
FB A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Nu skulle vi ta revansch för en mindre bra insats mot Axberg förra veckan. Tre stabila killar från p00-laget förstärkte truppen och till slut blev vi 15 spelare. Alla tre spelade dessutom från start, Linus i mål, Wille på topp och Adam på mittmitten. Sheriffen var tillbaka men vi saknade Karlberg och Torsten för att nämna ett par.
Tanken var att vi skulle föra spelet och pressa högt i defensiven när GSBK hade bollen. Tidigare har vi haft svårt att pressa högt med hela laget samtidigt, när bara några tar jobbet blir det luckor i pressen. Denna match lyckades vi dock bättre och de enda gångerna det blev farligt var när vi tappade boll i fel läge och de fick vända. Det var ett sånt tillfälle som gav motståndarna deras enda mål för kvällen, de kom i en vändning och Krille ställde offside medan Magnus tog djup. Att ställa offside och samtidigt ta djup är inte smart, det kan vi konstatera och längre än så har inte situationen klargjorts mellan fotomodellerna där bak. I första halvlek gjorde vi också mål, fyra stycken gobitar för att vara exakt. Sheriffen dunkade dit 2 mål och Starsmark gjorde 1 mål, så brukar det se ut i vårt lag. Ännu roligare var att Adam Haglind fick skruva in ett mål också som belöning för sitt slit, en snygg lobb var det. Adam gick ofta på offensiva löpningar som satte deras backlinje på prov, mycket viktigt om man vill vinna matcher. I halvtid kändes det som att resten skulle bli en transportsträcka och att vi skulle göra fler mål, det visade sig stämma.
Sheriffen fullbordade sitt hattrick på ett snyggt inspel av toksnabba Wille som är född 2001. Resten av målen tillhörde familjen Starsmark, Starsky gjorde 2 till och Hutch gjorde sitt första mål i Hovstatröjan. Alla i laget fick speltid och gjorde det bra mot ett GSBK som kanske inte hade sin bästa kväll. Denna kväll hade vi 2 killar som gjorde hattrick och 2 killar som gjorde sitt första mål i herrlaget. Coach Adam fick också sätta in sig själv en stund och kom med i anfallen men lyckades inte måla denna gång, det måste varit för att han hade #18 på tröjan som tillhör hans gamle bror.
Tankar efter matchen: Kul med killarna från juniorlaget som går in och levererar direkt, det är bra fotbollsspelare. Mittbackarna skyller på varandra för offsidefällan vid deras mål och det ser ut som om detta får lösas med en revolveruppgörelse i gryningen på neutral plats kring Tilldals. Magnus kan komma dit i sin cowboyhatt som han har på sig varje lördag, men han får gärna komplettera med lite kläder också. Krille kommer troligtvis skjuta först men faller sen på att han är offside i kulbanan. En kul grej är att Hunken var 30 år gammal när Wille föddes och kapten Magnus var 25, Wille har precis nått moppeålder. En annan kul grej var att det var mycket publik och att Anders slog rekord i kiosken, rykten säger att Gunnar köpte mängder av godis. Om Dagge och Leif varit kvar hade det inte räckt till deras vanliga frosseri och vi vet ju alla hur Leif blir utan sina chips.
3 stjärnor röstades till Erik Jonsson som var dagens balansspelare på mitten. Tog löpningar åt alla håll samtidigt, jag trodde det var omöjligt?
2 stjärnor går till Magnus. I en match där vi gör 8 mål lyfter vi ändå fram försvaret och framför allt vår kapten. Ger alltid allt i alla dueller och manar på sina lagkamrater i 90+. Ett starkt bultande Hovstahjärta!
1 stjärna går till Sheriffen. Vi hade 2 hattrickkungar men vi vill lyfta fram konstapeln speciellt. Är alltid ett hot med sin fysik har även nu börjat hitta målet på riktigt. Har snuten tränat prickskytte under sommaren månntro?
| Träning | 30 dec, 20:00 |
| Träning | 3 jan, 01:00 |
| Turnering Lindesberg | 3 jan, 12:00 |
| Träning | 6 jan, 13:40 |
| Skyllbergs IK (borta) | 7 jan, 20:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera